Potemnělá krajina v kouři, ohořelé stromy, zátarasa z pneumatik a ostnatého drátu. Krajinou prochází novinář v helmě s fotoaparátem v ruce.
Novinka

Mimořádné promítání dokumentu 20 dní v Mariupolu

Ve čtvrtek 13. června 2024 bude mít veřejnost možnost navštívit mimořádnou projekci oskarového dokumentu 20 dní v Mariupolu, který slavil úspěch i během letošního ročníku festivalu Jeden svět. Projekce proběhne v kině Světozor jako součást doprovodného programu mezinárodní konference Prague European Summit.

Součástí promítání bude také beseda s hosty z Ukrajiny, kteří mohou popsat své vlastní přímé zkušenosti s ruskou okupací. 

Dokument 20 dní v Mariupolu ocenila americká filmová akademie zlatou soškou letos v březnu. Pro Ukrajinu jde o historicky první oscarové vítězství, které vyzdvihnul také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Autorem dokumentu jsou ukrajinský reportér Mstyslav Chernov a jeho kolegové pracující pro agenturu AP, kteří jako poslední váleční zpravodajové zůstali v obklíčeném a bombardovaném Mariupolu. Natočili tam materiál zobrazující umírající děti, masové hroby a bombardování porodnice. Mnohé záběry média odmítla publikovat. Jde o obraz války, který nikdo nechce, ale každý by měl vidět. 

„Promítání dokumentu umožní divákům získat lepší vhled do dění, které se stalo jedním z nejhorších příkladů nelidského chování ruských invazních sil a každodenní brutální reality války. Současně také nabídne příležitost zopakovat, proč je nutné nepolevovat v další obraně Ukrajiny bránící se ruským útokům,“ popsala manažerka konference Kristína Chlebáková. 

V následné debatě vystoupí mimo jiné Ihor Bojko, zástupce gubernátora Doněcké oblasti, ve které Mariupol leží. Promítání je veřejné. Vstupenky na mimořádné uvedení filmu je možné zakoupit v prodejní síti kina Světozor. 

Partnerem promítání jsou festival Jeden svět, humanitární organizace Člověk v tísni a kino Světozor. Konference Prague European Summit patří mezi největší mezinárodní konference v Česku, letos se odehraje její 10. ročník, a to ve dnech 13. a 14. června v Černínském paláci. Hlavním tématem akce budou priority Evropské komise, a to v oblasti bezpečnosti, podpory Ukrajiny a konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. 

Organizátory konference jsou Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a za podpory Zastoupení Evropské komise a Nadace Hannse Seidela. Záštitu nad akcí převzali prezident republiky Petr Pavel, Úřad vlády ČR a ministr pro evropské záležitosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.