Novinka

Už za týden začíná jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Letošní téma Cena bezpečí se promítne napříč celým programem.

Festival představí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty a hostkami z celého světa i filmy pro děti. Jeden svět proběhne ve 28 městech po celém Česku od 22. března do 2. dubna. V Praze se diváci a divačky mohou těšit na festival od 22. do 30. března. Kompletní program s předprodejem běží a i letos si můžete pořídit výhodné balíčky 3, 5 nebo 10 vstupenek.

Zahájení pražské části festivalu proběhne tradičně v Pražské křižovatce. Jeho součástí bude předávání lidskoprávního ocenění Homo Homini, které Člověk v tísni uděluje od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv a demokracie. Letošním laureátem je venezuelský aktivista Javier Tarazona.

Festival zahájí snímek Překonat temnotu, natočený kolektivem ukrajinských filmařů a filmařek během prvních týdnů války. Příběhová mozaika, pod níž je podepsaný autorský kolektiv Kinodopomoha, přináší mrazivá svědectví ukrajinského lidu čelícího ruské invazi.

Snímek do Prahy doprovodí producentka Olga Beskhmelnytsina a jeden z režisérů Yegor Troyanovsky. Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne 22. března ve 20:00 v pražském kině Lucerna. Po projekci bude následovat debata s ministrem zahraničních věcí České republiky Janem Lipavským, která bude tlumočena do českého znakového jazyka.

Vstupenky na festival je možné kupovat v předprodeji na portále GoOut, kde návštěvníci a návštěvnice najdou i zvýhodněné balíčky vstupenek. V nabídce jsou tři typy balíčků. První obsahuje 3 vstupenky a stojí 330 Kč, další 5 vstupenek za 550 Kč nebo balíček 10 vstupenek + 2 filmy na Jednom světě online za 1100 Kč. Vstupenky je možné zakoupit také na pokladnách festivalových kin.