Výzva
Jeden svět 2024 – decentralizovaná síla
Letošní festival přivedl diváky a divačky do kina v rekordních 48 městech – bylo jich bez mála sto tisíc.
Nezáleží na tom, v jak velkém městě žijete, kolik lidí čítá váš organizační tým nebo jak moderní je vaše kino. Nezáleží na tom, jestli promítáte na zámku, v místní poliklinice nebo v tělocvičně. Záleží na tom, jak moc chcete a jestli kolem sebe máte partu lidí, kteří dokáží aktivovat komunitu.
Pevnost Evropa
Aktivovat lidi kolem sebe, pomoci jim otevřít srdce nebo svědomí je dnes důležitější, než kdy jindy. Na to během slavnostního zahájení v pražské Křižovatce upozornila ve své úvodní řeči polská režisérka Agniezska Holland, která v rámci festivalu uvedla svůj poslední film Hranice:
“Jsou to především dokumentární filmy, které nám odvážně popisují svět a umožňují potkaní druhého. Festivaly jako Jeden svět plní ohromnou roli. Jsou důležitou platformou poznání, dialogu a empatie. Mezi námi je tím, co rozhodne o naší, také evropské budoucnosti, otázka migrace a strach bohatých zemí z vlny příchozích. Ten strach nás tlačí ke zdi a uzavírá nás v evropské pevnosti. Věříme, že zeď a násilí nás uchrání před změnou, na kterou nejsme ochotni přistoupit.”
Havlův Golf nebo jednočlenný organizační tým
Jeden svět šíří poznání, dialog a empatii již 26 let a jeho unikátnost spočívá právě v jeho decentralizované síle, kdy se nesoustředí jen na pražské publikum, ale přitahuje pozornost na lidská práva po celém Česku. V Brně a Olomouci již čtvrt století. Brněnské publikum se letos dočkalo nabitého doprovodného programu v podobě festivalové soboty, která představila workshop Jak vnímají film nevidomí nebo lekci queer komunikace pro začátečníky.
Ústí nad Orlicí v rámci doprovodného programu přineslo a vyprodalo koncert skupiny Tata Bojs. V Boskovicích Jeden svět organizují dva lidé a festival v Hodoníně a Tišnově pak zvládl zorganizovat jeden člověk. Festival se tedy dá uspořádat bez většího organizačního týmu. Důležité je ale zmínit, že drtivá většina míst, kde festival probíhá, by se neuskutečnila bez pomoci našich skvělých dobrovolníků*ic. Projekci filmu Tady Havel, slyšíte mě? v Opavě zase ozvláštnil režisér Petr Jančárek, když na festival dorazil ve voze VW Golf, bývalého prezidenta Václava Havla. Rožnovští promítali filmy v místní poliklinice a v Lounech se pro změnu promítalo na zámku.
Festival v číslech
A jak letošní ročník Jednoho světa vypadal v číslech? Návštěvnost festivalu meziročně mírně vzrostla a pokračuje v růstu k číslům běžným před covidovou pandemií. Z řad veřejnosti dorazilo na projekce v Praze 21 398 diváků a divaček, školní projekce pak přilákaly 13 750 studentů a studentek. Letošní ozvěny Jednoho světa pak navštívilo 165 lidí z řad veřejnosti a 527 z řad studentstva. Kinosály v regionech uvítaly 15 575 lidí a školní projekce navštívilo 46 334 studentů a studentek. Pro ty, kteří ve svém městě nestihli(y) projekci snímku jejich volby přináší festival výběr filmů z letošního ročníku na streamovací platformě Jeden svět Online.