Tři západně oděné ženy stojí před skalním chrámem a odhazují muslimské šátky.
JS online

Listopadové novinky na Jeden svět online

Na Jeden svět online právě přistál podzimní balíček dokumentů. Pustit si je můžete už teď v pohodlí vašich obýváků.

Letošní festivalový snímek Buď můj hlas zpracovává aktuální téma nekonečného boje íránských žen za svobodu a rovnost. Dokument sleduje aktivistku a novinářku Masíh Alinežád, která dlouhodobě vyzývá Íránky, aby odhodily své hidžáby a dokumentovaly to na svých sociálních sítích. Mnoho žen se do této aktivity zapojuje, přestože ví, že za ni budou minimálně odvezeny na policejní stanici.  

Už jste někdy lyžovali ve městě? A víte, že v dánské Kodani je to možné, přestože je placatá? V roce 2019 tam vyrostla futuristická spalovna odpadů, za jejímž návrhem stojí Bjarke Ingles. Architekt, který tento rok se svým návrhem zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži o podobu Vltavské filharmonie v Praze. Růst dánského kopce... teda spalovny odpadů, na které se dá nejen lyžovat, dokumentuje film Jak se staví hora. 

Kromě těchto dvou snímků čeká na vaše filmové večery dokument Prezident, sledující Zimbabwe na rozcestí mezi diktaturou a demokracií. Také snímek Je to můj bratr, který přibližuje život Christine s bratrem, který je nevidomý a neslyšící, a přestože je zcela odkázán na asistenci své rodiny, jejich dny jsou plné podnětů a radostných momentů. V neposlední řadě film Zapáleny do psaní o ženské redakci skládající se z příslušnic nejnižší kasty v Indii. Redaktorky navzdory nedůvěře, kastovní a genderové diskriminaci i sílícímu náboženskému radikalismu usilují o spravedlivější svět. 

Ty nejlepší dokumenty sledujte kdykoli a kdekoli na jedensvetonline.cz