Highlight

Jeden svět představuje kompletní program 2024

Celkem se představí 96 celovečerních filmů a 10 snímků ve virtuální realitě. Kompletní program najdete nyní na festivalovém webu, spuštěný je také předprodej vstupenek v sítí GoOut.

Tým festivalu Jeden svět odhalil v úterý 5. března na tiskové konferenci kompletní program. Přípravy jsou v plném proudu nejen v Praze, ale i v dalších 47 městech po celém Česku. Divačky a diváci se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce, ale také na hrané snímky. Vstupenky na projekce zakoupíte online v síti GoOut, během festivalu také přímo ve stáncích se vstupenkami.

V Praze otevře festival v úterý 20. března na Oscara nominovaný dokument 20 dní v Mariupolu který ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Zahajovací projekce proběhne ve Velkém sále Kina Lucerna od 20:00.

Nejnovější dokumenty z celého světa představí Mezinárodní soutěž. Nabídne například snímek Venezuela: Země ztracených dětí sledující dvě samoživitelky, které nepřestávají hledat způsoby, jak v rozvráceném státě sužovaném hladem, násilím a chudobou přežít. V dokumentu Neznámou krajinou, který je jedním z letošních vítězů festivalu Sundance, sleduje rodinu žijící daleko od uspěchaných měst, která bude muset po tragické ztrátě čelit požadavkům moderní společnosti. Česká soutěž nabídne svědectví o nerovnosti a novodobých formátech vykořisťování se snímkem Hranice Evropy, příběh o hledání zázemí v časosběrném dokumentu Rodný kraj, na tematiku bodyshamingu se zaměří snímek Tělo v mé hlavě. Intimní výpověď přinese také snímek Moje nová tvář, jehož protagonistka se zotavuje po kyselinovém útoku. Další snímky najdete přímo v sekci Česká soutěž.

Celkem festival nabídne 96 celovečerních filmů, 10 projektů ve virtuální realitě a 7 krátkých filmů pro děti. Program také obohatí 7 nesoutěžních kategorií, které filmy tematicky druží do sekcí Ekosystémy, Blízký východ, Hledání svobody, Hrany dospívání, Identity, Komunity a Vrstvy moci. Nově se v nich objeví i hrané filmy s lidskoprávní tematikou.

Kompletní filmový program najdete zde: https://www.jedensvet.cz/program