Igor Blaževič a režisér Caiao Cavechini na pódiu drží cenu a kytici.
Ocenění

Cenu poroty Václava Havla za nejlepší film získal snímek extremisti.br

V kategorii Máte právo vědět udělila porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedli v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí. V porotě zasedla libyjská novinářka a obhájkyně lidských práv Noura Al Jerbi, výkonná ředitelka přední lidskoprávní organizace APADOR-CH Georgiana Gheorghe a programová ředitelka Občanské sítě Watchdog v Polsku Katarzyna Batko-Tołuć.

Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film získal snímek extremisti.br, který režíroval brazilský dokumentarista Caio Cavechini. Poskytuje v něm sondu do rozdělené brazilské společnosti, kde jsou výhrůžky a násilí běžnou taktikou pravicových extremistů. 

 „Film ukazuje, že používání sociálních sítí a nových technologických nástrojů může být manipulativní, vytvářet rozpory, podněcovat k násilí, diskreditovat a podkopávat základní demokratické instituce. Na příkladu jednoho konkrétního státu snímek vypráví varovný příběh o tom, kam to s námi může dojít, pokud nebudeme bojovat proti dezinformacím,“ okomentovala porota své rozhodnutí.

 

Foto: Lukáš Bíba