Zpanikařený vojenský důstojník se drží své ochrany hlavy, zatímco dva další odnášejí zraněného kolegu v pozadí.
Novinka

Ve čtvrtek to v Ostravě vypukne!

Ostravský festival Jeden svět přivítá více jak 25 hostů debat a promítne 31 dokumentárních snímků.

Do Ostravy se sjedou novináři, politologové, psychologové, zástupci neziskových organizací i filmové štáby. Filmový festival dokumentárních filmů Jeden svět není pouze o promítaných snímcích, ale právě díky hostům mají diváci možnost podívat se na témata v širších souvislostech. V letošním roce nabídneme 31 projekcí a přivítáme více jak 25 hostů, kteří rozhodně mají k tématům co říci. Dvacátý pátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Ostravě odstartuje už ve čtvrtek 23. března a potrvá do 31. března 2023.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční 23. března od 17. hodin v Minikině kavárna. Celý letošní ročník otevře snímek Východní fronta režiséra Vitalije Manského, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Hosty a hostkami budou reportérka Darja Stomatová, která zůstala spolu s kameramanem jako poslední štáb v okupovaném Charkově a přenášela odtamtud aktuální dění do celého světa. Odborně ji doplní politolog Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity a o své pocity se podělí Anna Rybak, mladá maminka z Ukrajiny, která našla azyl v Ostravě a která píše blog "Deník Ukrajinky".

Mezi očekávané snímky patří slovenský dokument Kuciak: Vražda novináře. Debatovat o případu, který před pěti lety ochromil celou slovenskou i českou novinářskou scénu a poukázal na propojení mafie a vysoké politiky přijedou Xénia Makarová za organizaci Zastavme korupciu, politolog Pavel Šaradín, nebo novinář Lukáš Nechvátal z webu investigace.cz, který provozuje České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Ostravskému publiku dobře známý Miroslav Karas se zúčastní debaty k filmu Překonat temnotu, který natočil kolektiv ukrajinských filmařů a filmařek během prvních týdnů války. Bývalý zahraniční zpravodaj a dnes ředitel ostravského studia České televize bude debatovat spolu s kolegou Andreasem Papadopulosem v Minikině 27. března. Snímek Šťastně až na věky představuje sondu do současných podob alternativních modelů partnerských vztahů a debatovat s diváky o benefitech či úskalích těchto soužití bude psycholožka Sylvie Navarová.

Bez koho se už ostravský festival neobejde je novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, která bude hostem po filmu Dohazovačka o radikalizaci evropských žen a jejich pohnutkách připojit se k Islámskému státu. Film promítneme v úterý 28. března v centru Pant.

Nejenom úchvatné záběry Ugandské přírody přinese snímek Bobi Wine: Prezidentské reggae. Film o zrodu politické hvězdy během prezidentské kampaně doplní host Pavel Herot, expert v oblasti výzkumu médií zaměřených na zkoumání objektivity a vyváženosti, který byl nezávislým pozorovatelem u voleb v Nigérii, Jordánsku, Gruzii, Severní Makedonii, Gambii a v USA.

Poslední den festivalu bude patřit českému dokumentu Naděje až do konce o zatím nevyléčitelné nemoci ALS. Do Ostravy zamíří část štábu, a to režisérka Veronika Stehlíková, kameraman Tomáš Svoboda, Andrea Papírková, která snímek produkovala a za spolek ALSA přivítáme Zdenku Svobodovou.

Festivalové projekce budou probíhat hned na několika místech, a to v Minikině, Centru Pant, DK Pokladu, v ostravském Impact Hubu a v Galerii Plato, kde se kromě promítání uskuteční již tradiční kulinářská akce Ochutnáváme svět.

Kompletní program naleznete zde.