Novinka

Sacharovova výstava v rámci festivalu Jeden svět

Srdečně Vás zveme na výstavu laureátů Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, která proběhne v rámci festivalu Jeden svět ve dnech 22.–30. března v Praze v pasáži Lucerna.

Sacharovova cena za svobodu myšlení, která byla poprvé udělena v roce 1988 Nelsonu Mandelovi a Anatoliji Marčenkovi, je nejvyšším oceněním Evropské unie za činnost v oblasti lidských práv. Je udělována jednotlivcům, skupinám a organizacím, kteří mimořádným způsobem přispěli ke svobodě myšlení. Prostřednictvím této ceny a sítě jejích nositelů poskytuje EU podporu laureátům ceny a pomáhá jim v jejich činnosti. Mezi laureáty ceny byli disidenti, političtí představitelé, novináři, právníci, aktivisté občanské společnosti, spisovatelé, matky, manželky, představitelé menšin, a dokonce i dítě bojující za právo na vzdělání.

Výstava představuje jednotlivé laureáty Sacharovovy ceny za posledních několik let. Panely dále popisují roli Evropského parlamentu v lidskoprávních tématech a život Andreje Dimitrijeviče Sacharova.

Ocenění statečného lidu Ukrajiny

Sacharovova cena Evropského parlamentu za svobodu myšlení byla za rok 2022 udělena odvážnému ukrajinskému lidu zastoupenému prezidentem, volenými zástupci a občanskou společností.

„Toto ocenění je určeno Ukrajincům, kteří bojují na místě. Těm, kteří byli nuceni uprchnout. Těm, kteří ztratili své příbuzné a přátele. Všem těm, kteří se postavili a bojují za to, v co věří. Vím, že statečný ukrajinský lid se nevzdá a my také ne,“

uvedla Roberta Metsolová.

Za nevyprovokovanou ruskou agresivní válku proti Ukrajině platí ukrajinský lid obrovskou cenu. Bojuje nejen za ochranu svých domovů, suverenity, nezávislosti a územní celistvosti, ale také brání svobodu, demokracii, právní stát a evropské hodnoty na bojištích

„proti brutálnímu režimu, který se snaží podkopat naši demokracii, oslabit a rozdělit naši Unii,“

uvádějí poslanci.