Černobílá fotografie Václava Havla ve vězení. Na fotografii je citát Václava Havla: "Ve vězení jsem dostával velké množství podpůrných dopisů z nerůznějších zemí světa."
Promítej i ty!

Projekcí filmů proti bezpráví

Nově s hity Zatracená práce a Buď můj hlas

Dokumentární podzim je v plném proudu a co dělat se zdlouhavými sychravými večery, které mají ještě ke všemu hodinu navíc? Nic jiného než pořádat projekce snímků z nabídky Promítej i ty! nás nenapadá.

Do už tak pestrého výběru budeme přidávat 25. listopadu dva hity letošního festivalu. A to film o nezávislé novinařině v Rusku Zatracená práce, který je (bohužel) stále aktuální. Stejně jako druhý snímek Buď můj hlas, který zobrazuje boj íránské aktivistky Masíh Alínežád nejen proti povinnosti nosit hidžáb, ale především boj za svobodu. 

A proč přidáváme nové snímky zrovna 25. listopadu? 

Spojili jsme se s organizací Amnesty International a jejich akcí Maraton dopisů, která začíná 25. listopadu a běží až do poloviny prosince. Někdy totiž dokáže obyčejný dopis změnit lidský život. Napište ten svůj. Připojte se k největší lidskoprávní akci na světě a pomozte lidem, kteří jsou nespravedlivě pronásledováni a vězněni. 

Stačí vybrat snímek, uspořádat projekci a napsat na ní s účastníky dopisy. Hodinu navíc tak využijete opravdu na maximum!

 

Není maraton jako maraton

 

Amnesty International každý rok vybírá aktivisty a aktivistky, kteří jsou režimem, ve kterém žijí perzekuování. Letos jsme se společně s Člověk v tísni rozhodli podpořit kampaň Maraton psaní dopisů, do které se můžete zaregistrovat i vy. Veškeré informace o pořádání akce najdete na odkaze zde

A pokud byste opravdu hodně tápali, tak 10. listopadu od 18:00 hodin proběhne webinář, kde vám bude vše vysvětleno. Registrovat se na webinář můžete tady.

 

Jaké filmy vybrat?

 

Abychom vám uspořádání projekcí trochu ulehčili, vybrali jsme pár filmů, které můžete navázat na příběh konkrétního aktivisty nebo aktivistky. Pokud byste rádi podpořili aktivistu z Kuby, doporučujeme snímek Hlasy moře, nebo Viva Cuba Libre. Rádi byste napsali dopis aktivistům z Paraguaye? Uspořádejte projekci filmu Říkejte mi Kuču o bojích LGBTQ+ lidí v represivních režimech. Jestli budete psát dopis na podporu ruské aktivistky, můžete promítnout Putinovy hry, Stavební jámu nebo Putinovy děti 404. A samozřejmě Zatracenou práci, kterou přidáme ke konci měsíce! A když se rozhodnete pro íránskou tematiku, doporučujeme film Sonita anebo Buď můj hlas, který opět přidáme na konci listopadu.

 

Projekce ode mě pro mě

 

Nemůžete uspořádat projekci pro veřejnost? Dopis můžete napsat i sami doma a pustit si k tomu třeba nějaký snímek z naší platformy Jeden svět online.