Ocenění

Cenu regionální poroty za snímek Proti větru obdržela režisérka Vania Turner

Regionální porota ocenila snímek tematizující hnutí #MeToo v Řecku. Cenu regionální poroty získala režisérka Vania Turner.

Regionální porota je nominovaná organizátory a organizátorkami festivalu Jeden svět v regionech. Nominovanými mohou být příznivci a podporovatelé Jednoho světa v daném městě. Porota je poté doplněna ještě o držitele titulu Zlatý promítač, který je udělován platformou Promítej i ty!. Tam je pak v průběhu roku vítězný film zařazen.

O vítězi letos rozhodovala tříčlenná porota ve složení Ilona Mach, Martin Kuška a Michaela Němcová. Ocenili snímek Proti větru, který režírovala Vania Turner. Snímek sleduje řeckou olympijskou reprezentantkou v jachtingu, jejíž život ale nabere zcela jiný kurz poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění a zažehne tak první jiskru hnutí #MeToo v Řecku.

"Tento film bude českým divákům připomínkou, že je třeba slyšet i hlasy těch, které nechrání jejich postavení, věk nebo finanční zázemí, a je třeba takovým činům předcházet a zároveň chránit a podporovat přeživší. Zvláště hlas dítěte by měl být více slyšen, i když se tak povětšinou nestává. Film může být také inspirací pro ty, kdo doposud nenašli odvahu a sílu o své zkušenosti promluvit,“ zdůraznila porota.

Cenu z rukou Jana Bumby (Český rozhlas Plus) převzala režisérka Vania Turner.

 

Foto: Lukáš Bíba