Plakát k filmu SK Lotus. Skupinka dětských fotbalistů před bílou dodávkou.
Promítej i ty!

Promítej hrdě filmy o lidských právech

Praha se zahalila do duhových barev, aby oslavila třináctý ročník festivalu hrdosti – Prague Pride. Ten v Praze probíhá celý týden a v sobotu vyvrcholí slavnostním pochodem. Člověk v tísni a Jeden svět budou u toho.

Podtitulem letošního ročníku jsou tradice a tomuto tématu je přizpůsobena většina z celkem 190 akcí, které v Praze probíhají na desítkách míst. Návštěvníky a podporovatele zatím v účasti neodrazuje ani kapku deštivé počasí. Největší účast se přirozeně očekává v sobotu, kdy městem projde slavnostní průvod, jehož cílem je Pride Park na Letné.

Člověk v tísni a festival Jeden svět budou, jako již tradičně, u toho. A to nejen v průvodu, ale také v letenském Pride Parku. Pokud na Letnou dorazíte, určitě se stavte u stánku Člověka v tísni. Dozvíte se tam hromadu zajímavých informací o tom, jaké je to být součástí LGBTQ+ komunit v cizích zemích, kde Člověk v tísni pomáhá.

„LGBTQ+ komunity patří k těm nejzranitelnějším skupinám společnosti: od Libye, kde je sexuální styk osob stejného pohlaví ilegální, po Vietnam, kde je LGBTQ+ aktivismus považován za jednu z nejméně citlivých témat, po země, které jsou na cestě k rovnoprávnosti (jako třeba Ukrajina), mají ovšem před sebou ještě kus cesty,“ říká ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Nadiia Ivanová. Ve stánku bude k dispozici brožurka na toto téma, plná informací z různých regionů.

Festival Jeden svět se k letošní Pride připojil zařazením filmu SK Lotus do nabídky Promítej i ty!

Fotbalový klub Lotus je místem, kde mladí queer lidé z konzervativní kambodžské společnosti nacházejí pochopení. Trenér Sovann jim jako trans muž jde příkladem a dává jim nejen sportovní, ale i životní rady.

Do promítání se tak může zapojit kdokoliv a kdekoliv. Stačí se zaregistrovat do programu Promítej i ty! a uspořádat zdarma promítání ve svém městě, vesnici, hospodě, kavárně nebo jen pro skupinu kamarádů.

A pokud vás témata rovnoprávnosti a LGBTQ+ zajímá, využijte naší on-line videotéku Jeden Svět On-line, kde najdete celou řadu dokumentů české i zahraniční produkce. Mezi jinými například: AsexuaLOVE, Gayby Baby nebo Silvana.