Čttyři osoby na pódiu. Jedna osoba drží plaketu s nápisem Homo Homini Award.
Highlight

Ve středu 20/3 začal festival Jeden svět 2024

V Praze, Boskovicích, Jeseníku, Šumperku, a Vsetíně dnes začíná 26. ročník Mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Festival letos představí celkem 96 celovečerních filmů a 10 snímků ve virtuální realitě. Poprvé letos diváky láká také výběr hraných filmů. 

Předvečer prvního festivalového dne patřil ocenění Homo Homini. Cenu uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv a demokracie. Na úvod slavnostního večera promluvila režisérka Agnieszka Holland, která ve svém projevu hovořila mimo jiné o stavu lidských práv ve světě kolem nás.

„Na jedné straně kolébka svobody a solidarity, demokracie a lidských práv. Na druhé straně těch nejhorších zločinů proti lidstvu. Festivaly jako Jeden svět plní ohromnou roli. Jsou důležitou platformou poznání a empatie,“ pronesla režisérka.

Z rukou Agnieszky Holland cenu Homo Homini převzala šéfredaktorka Leyla Mustafayeva. Po jejím projevu věnovaném stavu svobody médií v Ázerbájdžánu i činnosti redakce Abzas Media moderátorka Linda Bartošová přečetla dopis, který z vězení napsal jeden ze zatčených členů redakce, Ulvi Hasanli, své malé dceři.

Na projekce můžete od středy vyrazit do většiny pražských kin včetně kinosálů Městské knihovny. Právě tam se dnes můžete od 18:00 připojit k masterclass polské režisérky Agnieszky Holland. Renomovaná tvůrkyně na festivalu představí hraný snímek Hranice, který je inspirovaný skutečnými událostmi a ukazuje, že dělení lidí na „nižší“ a „vyšší kategorie“ je skutečností i v dnešní Evropě.   

Ve středu také začíná Mezinárodní a Česká soutěž. V rámci té české proběhne v Ponrepu od 20:30 slavnostní premiéra snímku Rodný kraj, který doprovodí režisérka Širín Nafariehová. Její časosběrný dokument zblízka sleduje cestu pěti mladých lidí z Ruska a Ukrajiny k začlenění do české společnosti.

Vyvrcholení prvního festivalového dne přijde ve 20:00, kdy Jeden svět ve velkém sále kina Lucerna oficiálně zahájí snímek 20 dní v Mariupolu. Válečný dokument před necelými dvěma týdny získal filmového Oscara. Tato projekce je sice vyprovaná, kvůli mimořádnému zájmu organizátoři přidali několik dalších termínů.

Cena základní vstupenky je na projekce 130 korun, pro držitele karet ZTP je o polovinu levnější a asistenti mají vstup zcela zdarma. Pokud navštívíte více projekcí, hodit se mohou zvýhodněné balíčky vstupenek.

Vstupenky na projekce a další detaily najdete na stránce www.jedensvet.cz/program