Vyčerpaní lidé přecházející větrnou poušť.
Novinka

Jeden svět mimo soutěžní kategorie

Program Jednoho světa vám letos opět zpřehlední také tematické filmové kategorie. Na které snímky se můžete těšit?

Kromě soutěžních snímků, které se představí v České soutěži, v Mezinárodní soutěži a v Soutěži imerzních filmů a soutěži Máte právo vědět, láká 26. ročník festivalu Jeden svět také na nesoutěžní snímky. Ty rozděluje do tematických kategorií: Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Rodiče s dětmi na návštěvu kin láká sekce Jeden svět pro rodiny.

Hrany dospívání

Hrany dospívání se zaměří na citlivé období mezi dětstvím a dospělostí. Hraný snímek Netvor na příběhu žák a učitele ukáže, že někdy vynášíme jednoznačné morální soudy i tam, kde fakta jednoznačná nejsou. Na festivalu v Cannes získal film Cenu za nejlepší scénář. Z jiného pohledu na hrany dospívání nahlédne dokument Queer kemp a navštíví tábor v kanadské Albertě, který se každoročně stává útočištěm pro queer dospívající.

Hledání svobody

Kategorie Hledání svobody nabídne snímek Já kapitán o dvou dospívajících chlapcích, kteří se rozhodnou opustit senegalský Dakar a vydat se na cestu do Evropy. Film je nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Kdy nastává čas jít dál? I na to se zeptá snímek Hotel Metalurg o lidech, kteří uprchli ze svých domovů během gruzínsko-abchazské války a přes třicet let obývají rozpadající se sovětské hotely v lázeňském městečku v Gruzii.

Identity

Ve snímku La Singla z kategorie Identity se protagonistka vydává po stopách enigmatické zmizelé tanečnice flamenca, která fascinovala publikum svým tancem, charismatem i nejednoznačností. Ve filmu Queendom můžete sledovat úsilí ústřední postavy o rovnoprávnost formou performativního umění, jež se stává hlasem utlačovaných režimem v Rusku.

Vrstvy moci

Proniknout skrze Vrstvy moci a dokázat nevinu svého manžela se pokusí hlavní hrdinka dokumentu Prozatím. Z jiné perspektivy se na právní systém dívá snímek Psi jsou taky lidi a poskytne provokativní úvahu o tom, jakým právem považujeme jiné živé bytosti za svůj majetek. 

Komunity

Komunity rámují lidský život od nepaměti. Do jedné z nich pronikne snímek Virtuální ostrov, jehož tvůrci se vydávají do hlubin světa počítačové hry DayZ, aby poznali hráčskou komunitu ve fiktivním postapokalyptickém prostředí. Nejvýznamnější vynález od vzniku internetu, nebo jen nafouknutá bublina? V dokumentární komedii Bull Run najdete výpověď o posedlosti obchodováním s kryptoměnami.

Ekosystémy

Jak spolu koexistují příroda a lidé? Možné odpovědi nabídne kategorie Ekosystémy. Otázky zdravého vztahu lidí, zvířat a vědy přinese dokument Fauna. Ten vezme diváctvo do míst, kde se stáda ovcí pasou vedle hypermoderních laboratoří na výzkum proticovidové vakcíny. Pohled do světa personálu jaderných elektráren, který v karavanech cestuje od elektrárny k elektrárně, přinese snímek Nukleární nomádi. Dokáží jeho protagonisté vydělat dost peněz, než budou příliš ozáření?

Vrstvy moci

Sílu i limity zákona zastřeší kategorie Vrstvy moci. Divákům a divačkám nabídne například hraný celovečerní debut Bratři malajského režiséra Lay Jin Onga o dvou sirotcích žijících v nuzných podmínkách čtvrti v Kuala Lumpuru. Pravdu ukrytou hluboko v ruských lesích se vydá hledat historik Jurij Dmitrijev. Dokument Kauza Dmitrijev režisérky Jessicy Gorter povypráví o odhodlání vypátrat důkazy o hrůzách stalinistického teroru navzdory mocenské vůli státu.

Blízký východ

V kategorii Blízký východ festival promítne ve světové premiéře film Nilin sen o životě v rajské zahradě, který vypráví příběh o íránské matce, jíž se osobně dotkne tamní fenomén dočasných manželství a která bude muset bojovat o budoucnost své jediné dcery. Do neproniknutelných ženských společenství konzervativního islámu umožní nahlédnout režisérka Jude Chehab ve snímku Q

Jeden svět pro rodiny

Za zmínku také stojí součást programu Jednoho světa určená pro nejmenší a jejich rodiče. V sekci Jeden svět pro rodiny představuje filmy, v nichž mají děti možnost seznámit se s příběhy vrstevníků*vrstevnic z celého světa. Tyto snímky jsou součástí dopoledních projekcí pro školy. Zhlédnout je však můžete i vy na Projekcích pro rodiny ve dnech 23.–25. března.

Vstupenky

Kompletní program festivalu najdete zde: https://www.jedensvet.cz/program, vstupenky pak v síti GoOut.

Ceny vstupenek a balíčků vstupenek zde: https://www.jedensvet.cz/prakticke-informace