Dva muži sedí u stolu a ťukají si velkým pivem. Na stole jsou hranolky a uzené koleno.
Promítej i ty!

Léto s Promítej i ty!

Uspořádejte letní veřejnou projekci filmů Farmář a hipster a Sloní matka, které nyní najdete na platformě Promítej i ty!.

Snímek Farmář a hipster režiséra byl na Jednom světě 2022 oceněn Cenou Regionální poroty. Dokument ukazuje setkání dvou odlišných světů, městského a venkovského, v kulisách dechberoucí přírody rakouských Alp je výjimečným příkladem dialogu mezi těmi, kteří o sobě nevědí téměř nic, přestože žijí nedaleko od sebe.

Vídeňský novinář a právník Florian přijme výzvu zemědělce Christiana, aby si zkusil život na jeho alpské farmě. Opouští bezpečí své sociální bubliny a vydává se do světa, o jehož fungování dosud neměl ani ponětí. Co se zprvu jeví jako zajímavé dobrodružství, se však ukazuje být náročným životem plným tvrdé práce a překážek, v němž o dalších osudech farmy rozhodují výkyvy počasí i rozhodnutí v dalekém Bruselu.Humorně laděný film dokumentuje vznik nečekaného přátelství dvou velmi odlišných mužů. Sleduje ale také způsob udržitelného farmaření, které ještě nedávno bylo normou, zatímco dnes v konkurenci průmyslových velkochovů zvířat a zemědělské produkce bojuje o přežití.

Druhým snímkem, který na platformu přidáváme, je film Sloní matka.Ten byl na festivalu oceněn cenou za Mimořádnou debatu nadačního fondu Abakus. Hlavní protagonistka Lek Chailert je Thajka, která zachraňuje slony před zneužíváním turistickým průmyslem a lokální sloní mafií. S příchodem pandemie covidu-19 navíc najde způsob, jak protivníky obrátit na svoji stranu.

Dokument je paralelou k boji Davida s Goliášem, v němž jedna odvážná žena stojí proti politické korupci i organizované struktuře obchodníků se zvířecím utrpením. Lek je světovou celebritou mezi ochránci zvířat. V Thajsku vybudovala útočiště pro slony, kde se místo krutého výcviku setkávají s láskou a péčí. Když už to vypadá, že jí v boji dojdou síly, přichází pandemie. Se sílícími restrikcemi v Thajsku slábne turistický průmysl, který je hlavním finančním zdrojem sloního byznysu. Lek se v hlavě zrodí plán, jak se ujmout týraných zvířat, která najednou přestala být zdrojem výdělku a stala se pro jejich majitele finanční zátěží.

V srpnu se pak můžete těšit na přidání dokumentu SK Lotus a v září na Žurnalistku a její žalářníky.

Promítat můžete pro veřejnost filmy z nabídky zdarma. Stačí se registrovat do projektu Promítej i ty!, zadat projekci do kalendáře a zpestřit večer místnímu osazení hospody, komunitního centra, letního kina, nebo jakéhokoli jiného místa, které vás napadne. Nabídku všech filmů najdete zde.