Režisér filmu hovoří do mikrofotnu na podiu.
Novinka

Jeden svět mimo filmové plátno: debaty, VR sekce a hosté

Program festivalu Jeden svět nekončí se závěrečnými titulky. Obzory si můžete rozšířit i ve virtuální realitě, expertních debatách či skrze masterclass přímo s tvůrci.

Mimo kinosály můžete vyrazit například na odborné lekce od filmových profesionálu a profesionálek. Už ve středu 20. března zavítá do Prahy přední polská filmová režisérka Agnieszka Holland. Světově uznávaná tvůrkyně ve Velkém sále Městské knihovny od 18:00 přiblíží svou tvorbu a snímek Hranice. Pozvání přijala také Apolena Rychlíková, režisérka v masterclass v neděli 24. března ve Francouzském institutu od 16:30 rozebere snímek Hranice Evropy. V neposlední řadě prostory pražské FAMU lákají na režisérku Anupamu Srinivasan a režiséra Anirban Dutta, kteří zde v pondělí 25. března od 19:00 rozeberou oceňovaný snímek Mezi tmou a světlem.  

Do Galerie Lucerna můžete vyrazit na Soutěž imerzních filmů. Z deseti projektů můžete vyzkoušet například Čínu pohledem z ptačí perspektivy s dílem 21-22 Čína, prolomit hranice mezi světy živých a zemřelých s projektem Vznášet se s duchy nebo zkoumat vrstvy vzpomínek a melancholie v imerzním díle Texada. Nemusíte se bát, že byste něco nezvládly*i – v prostoru se bude pohybovat asistenční tým, který vám pomůže a poradí. Exhibici můžete navštívit během pracovních dnů od 15:00, o víkendu začínají první prohlídky už ve 13:00. Vstupenky na jednotlivé dny seženete v síti GoOut

Rozšířit obzory mohou také lekce v rámci platformy East Doc Platform. Ve Francouzském institutu můžete v sobotu 23. března od 9:30 pod taktovkou producenta Iikky Vehkalahtiho prozkoumat 10 nejčastějších hříchů v přemýšlení o teaserech, v neděli 24. března pak v tentýž čas navštívit přednášku Dokufikce: práce s realitou v současném filmu. Přednášky jsou určené pro filmové profesionály, zůstávají ale otevřené i širší veřejnosti. 

Pokud se přece jen vrátíme zpět ke kinosálům, po projekcích vás nečekají jen debaty přímo s tvůrci*tvůrkyněmi, ale také s experty přímo z oborů, kterým se jednotlivé snímky věnují. Projekci Proti větru ve čtvrtek 21. března v Poslanecké sněmovně například obohatí diskuze mezi expertkou na ženská práva Irenou Hůlovou a právním zástupcem obětí a obviněných v případech sexuálního a domácího násilí Danielem Bartoněm. O pozici umění ve veřejném prostoru a regionu Číny se zase můžete dozvědět více v debatě po snímku Hongkong Mixtape, které se zhostí specialistka na čínskou zahraničněpolitickou rétoriku Kara Němečková a sochař a publicistka Pavel Karous. Bohatý doprovodný program objevíte přímo na webu festivalu Jeden svět.

Foto: Eva Kořínková