Režisérka na pódiu drží cenu a kytici.
Ocenění

Českou soutěž ovládl snímek Poznámky z Eremocénu režisérky Viery Čákanyové

Česká soutěž 26. ročníku MFF Jeden svět zná vítěze. Je jím režisérka Viera Čákanyová a její snímek Poznámky z Eremocénu.

K tradičním soutěžním kategoriím patří Česká soutěž. O nejlepším českém nebo koprodukčním dokumentu uplynulého a aktuálního roku rozhoduje porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů. Jejími členy byli ředitelka filmového festivalu PÖFF Tiina Lokk, spoluzakladatel festivalu dokumentárních filmů Moldox Maxim Cirlan a ředitelka Mezinárodního festivalu filmů o lidských právech v Norimberku Andrea Kuhn.

Cenu za nejlepší film v kategorii Česká soutěž porota udělila náročnému, avšak poutavému filmovému eseji Poznámky z Eremocénu. Film zkoumá iracionalitu lidské mysli čelící hrozbě četných katastrof – ať už je to klimatická krize, úpadek biodiversity nebo vzestup populismu a autokratických režimů – ve srovnání s nezávislou decentralizovanou inteligencí pokročilé technologie blockchain a jejími dopady na lidskou psychiku. 

Ve snímku experimentujícím s fyzičností analogového filmu ve fotochemickém i digitálním zpracování se prolínají mnohovrstevnaté pocity nostalgie s pohledem na dystopickou přítomnost a výhledem do budoucnosti, jíž by fyzická nepřítomnost lidského druhu mohla nakonec být ku prospěchu. Výsledkem je nespoutaný, vrcholně kinematografický audiovizuální ponor do nekonečných hlubin vesmíru.

Porota zdůvodnila, že ocenění uděluje „náročnému, avšak poutavému filmovému eseji zkoumajícímu iracionalitu lidské mysli čelící hrozbě četných katastrof.“ 

 

Foto: Lukáš Bíba