Osamělá starší žena stojí na prašné pláni zády ke kameře a kouká na vysoké zasněžené hory.
Promítej i ty!

Ženy za volantem jedou do Promítej!

Díky platformě Promítej Jeden svět! můžete už nyní promítnout divácky úspěšný snímek z letošního Jednoho světa pro veřejnost.

Dvě kamarádky z Velké Británie vyrazily na roadtrip po proslulé Pamírské dálnici, která se vine skrz Kyrgyzstán, Uzbekistán a Tádžikistán, aby zjistily, jak se v těchto zemích žije ženám. Z cesty vznikla dokumentární roadmovie Ženy za volantem: z cesty po Pamíru, který byl k vidění na letošním ročníku festivalu.

Catherine a Hannah právě ukončily studium na univerzitě a pouští se do největšího dobrodružství svého života. V Biškeku si pronajaly džíp a vyrazily na několik tisíc kilometrů dlouhou cestu napříč třemi státy. Na své pouti obdivují rozlehlé pláně i panoramata hor. To ale není jejich primárním cílem – autorky filmu se zajímají hlavně o postavení žen ve společnosti. Postupně se setkávají se ženami všech věkových kategorií i různého společenského postavení, které s nimi sdílejí svůj pohled na vzdělání, výchovu či rodinný život. Jejich odvážné a inspirativní příběhy prokazují, že touha po rovnoprávnosti je přítomna všude po celém světě. Obě cestovatelky si postupně uvědomují, že mají s těmito ženami společného mnohem více, než by si kdy myslely.

Promítat můžete pro veřejnost filmy z nabídky zdarma. Stačí se registrovat do projektu Promítej i ty!, zadat projekci do kalendáře a zpestřit večer místnímu osazení hospody, komunitního centra, letního kina, nebo jakéhokoli jiného místa, které vás napadne. Nabídku všech filmů najdete zde.