Na scéně bez pozadí stojí osoba a vedle ní leží na zemi čtyři osoby. Na podlaze jsou lepící páskou vyznačené různé linie.
JS online

Adventní dokumentární novinky na Jednom světě online

Taky už vás stáhl předvánoční shon a rádi byste na chvíli zpomalili? Tak na to doporučujeme večer s dokumentem! Na Jeden svět online jsme přidali dokumentární novinky, které obohatí vaše adventní večery.

Už je to rok od nejsilnějšího evidovaného tornáda na českém území, které se tenkrát prohnalo sedmi obcemi na jihu Moravy. Český dokument režisérky Jany Počtové Tornádo – rok poté se věnuje vzpomínání obyvatel obcí na to, co se dělo před, během i bezprostředně po tornádu, ale i nebývalé lidské solidaritě, která se vzedmula bezprostředně po katastrofě. 

Jak umělá inteligence proměnila lidstvo? A kam nás postupně vede? Snímek iHuman předkládá množství problémů spojených s vývojem algoritmů a systémů prediktivního řízení. Týkají se nakládání s velkými daty, kybernetického sledování, strojového učení či autonomních zbraní. Média o nich přinášejí zprávy takřka denně, ale v záplavě tak různorodých témat leckdy zaniká, že mají jeden společný jmenovatel a tou je právě umělá inteligence.   

V poslední filmová novinka Rekonstrukce Utøyi přiblíží pro většinu nepředstavitelné a tedy to, jaké je přežít teroristický útok. Několik přeživších se pomocí intimního scénického experimentu pokusilo zprostředkovat strašlivý zážitek z útoku na norský letní tábor z roku 2011. Experiment umožňuje přinést přeživším katarzi a ti se stávají režiséry vlastních nočních můr. 

 

Máte chuť na něco úplně jiného? 

To nevadí! Na naší platformě máme dalších 59 dokumentů, ze kterých si vybere opravdu každý. Některé z nich se věnují například tématu ekologieobčanského aktivismuporušování lidských právživotního stylu, nebo třeba diktátorských režimů. Všechny filmy naleznete zde.