Ruce za mřížemi
Novinka

Jeden svět uvede filmy o ruské opozici.

Už od pondělí můžete také promítat speciálně vybrané filmy o Ukrajině.

Putinův režim v Rusku dlouhodobě potlačuje nejen jakoukoliv kritiku, ale i snahy o skutečné zpravodajství, které představuje fakta namísto pouhého opakování prorežimních narativů a propagandy. Jednou z předních osobností ruské opozice je již více než celé desetiletí Alexej Navalnyj, který dlouhodobě odhaluje korupci a porušování lidských práv ze strany Kremlu. Byl za to mnohokrát stíhán a napadán, ale také oceněn Sacharovovou cenou za svobodu myšlení, kterou mu za rok 2021 udělil Evropský parlament. Navalnyj ale zdaleka ale není sám. Podívejte se společně s námi i na další příběhy, které díky filmům letošního festivalového programu přibližují zákulisí vnitrostátní opozice vůči Kremlu.

Sacharovovu cenu za zavřeného Alexeje Navalného přebírala jeho dcera Darja.

„Když jsem napsala svému otci a zeptala se, co přesně chceš, abych ve svém projevu řekla z tvého pohledu, odpověděl: řekni, že si nikdo nemůže dovolit ztotožňovat Rusko s Putinovým režimem." A také o tom vypráví řada filmů festivalu Jeden svět. 

Ještě, než festival začne se můžete v pondělí 7. března zúčastnit benefiční projekce dokumentu Bez viditelných příznaků, kterou pořádáme spolu s Institutem dokumentárního filmu a jejíž výtěžek darujeme na pomoc ukrajinským dokumentaristům a dokumentaristkám. V úterý 8. března pak ve spolupráci s Aerofilms pořádáme projekci Svědků Putinových, která podpoří sbírku SOS Ukrajina.  

Od pondělí jsme pro vás připravili speciálně také možnost promítat vybrané dokumenty o Ukrajině přes platformu Promítej i Ty.

Válka je, když někteří lidé střílejí. A další lidé střílejí na lidi, kteří stříleli první,“ vysvětluje ve filmu Země je modrá jako pomeranč malý chlapec z východní Ukrajiny, kde v roce 2014 vypukla válka o Donbas. Dokument ukrajinské režisérky Iryny Cilyk z roku 2020 je jedním z těch, které od příštího týdne najdete na Promítej i Ty a budete tak mít možnost zdarma a legálně uspořádat projekci pro své přátele nebo veřejnost. Spolu s filmem Bez viditelných příznaků, který sleduje posttraumatický syndrom Oksany, která se vrátila z válečné zóny a pokouší se po zažitých hrůzách vrátit do běžného života, bude na Promítej i Ty přístupný následující dva měsíce. Chcete-li pomoci lidem na Ukrajině, zvažte prosím uspořádání projekce s výzvou divákům a divačkám, aby přispěli do sbírky Člověka v tísni SOS Ukrajina.

Do programu samotného festivalu jsme pak vybrali dva filmy ukazující ruské opoziční hlasy i to, jak náročné je pro ně být v současném Rusku slyšet. Ve filmu Zatracená práce budou mít diváci a divačky možnost seznámit se s Nataliou Sindějevovou, jednou z výrazných opozičních postav a zakladatelkou jediné nezávislé televize v Rusku, TV Dožď. Režisérka filmu Vera Krichevskaya, dokumentaristka a zároveň jedna z členek redakce TV Dožď, nás zavádí k prvopočátkům stanice a původní představě dělat v Rusku pozitivní lifestylový kanál, který ale postupně vyrůstá v tvrdě pronásledovanou a nakonec i zakázanou stanici. Nataša, zpočátku nespoutaná královna večírků, se s roky ve vedení televize stává více a více angažovanou v hledání pravdy a postupně také jednou z úhlavních nepřátel současného režimu.  

Film Případ, debutový celovečerní snímek režisérky Niny Gusevy, představuje jinou odvážnou a svéráznou ženu: ruskou advokátku Mariju Ejsmont, která pomáhá politickým aktivistům a lidem zadrženým v Rusku během protirežimních protestů. Co hrozí těm, kteří s Putinem nesouhlasí, a co může pro jejich bezpečí udělat jediná neohrožená právnička?

Všichni si přejeme, aby se tíživá situace na Ukrajině brzy uklidnila a lidé vyhnání válkou se mohli vrátit zpět do svých domovů. Díky vaší obrovské solidaritě se na humanitární pomoc vybrala už jedna miliarda českých korun.

Děkujeme vám, že s námi pomáháte.