Novinka

21/3 Druhý den festivalu Jeden svět nabídne premiéry i expertní debaty

V Praze začíná druhý den Mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. V Praze projekce pokračují až do 28. března, kdy proběhne slavnostní zakončení a vyhlášení vítězných snímků. Do tandemu se dnes s bohatým programem přidává také Brno, Český Krumlov, Mladá Boleslav a Řevnice.

První, středeční večer vyvrcholil ve Velkém sále kina Lucerna vyprodanou zahajovací projekcí oscarového snímku 20 dní v Mariupolu. Na ní spolu s ředitelkou Centra pro lidská práva a demokracii Nadiiou Ivanovou debatovali René Kočík i jedna ze svědkyň událostí, kterými ukrajinské město prošlo.

„Místní obyvatelé se musí zcela přizpůsobit systému, který tam byl zaveden. Musí mít ruský cestovní pas. Pokud ho nemáte, nemáte nárok na jakoukoliv podporu ani zdravotní péči, jste považováni za cizince,” zmínila svědkyně během diskuze.

Nyní je tu den druhý – na co z programu Jednoho světa se dnes můžete zaměřit?

Z pražských projekcí doporučujeme ve čtvrtek navštívit například projekci snímku Mnich od 18:00 v Bio Oko, kterou do Prahy doprovází režisérka Mira Jargil a režisér Christian Sønderby Jepsen. Snímek rozplétá osudy vědce, který se rozhodl opustit rodinu a stát se mnichem na Srí Lance. Za návštěvu také stojí projekce snímku Virtuální ostrov, od 20:30 taktéž v Bio Oko, který se celý odehrává v české survivalové videohře a poodhaluje zákoutí virtuálních komunit. Po projekci zůstaňte na debatu s filmovými tvůrci Borisem Garavinim a Guilhemem Caussem a producentem hry DayZ Timem Pulsmeierem.
 
Svěžím výběrem snímků pokračuje také Mezinárodní a Česká soutěž. V rámci té mezinárodní se dnes v premiéře představí snímek Útěk z utopie, a to s novinářkou Magdalenou Slezákovou a koreanistou Jaromírem Chaldou. Poprvé bude uveden také tuzemský film Vězení dějin. Epos o uherskohradišťské věznici na plátno doprovodí režisér Jan Gogola ml.

Soutěž imerzních filmů (VR) v Galerii Lucerna

Mimo kinosály probíhá Soutěž imerzních filmů, která představí deset projektů ve virtuální realitě. Po nasazení brýlí se můžete ocitnout například v Číně pohledem z ptačí perspektivy s dílem 21-22 Čína, prolomit hranice mezi světy živých a zemřelých s projektem Vznášet se s duchy nebo zkoumat vrstvy vzpomínek a melancholie v imerzním díle Texada. Nemusíte se bát, že byste něco nezvládli, v prostoru se bude pohybovat asistenční tým, který vám pomůže a poradí.

Cena základní vstupenky je na projekce 130 korun, pro držitele karet ZTP je o polovinu levnější a asistenti mají vstup zcela zdarma. Vstupenky najdete v síti GoOut nebo přímo v jednom z festivalových stánků. Kompletní program festivalu najdete na stránce www.jedensvet.cz/program.