Dvě ženy sedí v popředí zády a debatují s diváky v plném kinosále.
Novinka

Nedočkavci i matadoři. Která města zahájí Jeden svět o den dříve?

Pět měst zahájí program 26. ročníku festivalu Jeden svět už v úterý 19. března. Mezi festivalová „ranní ptáčata” patří Horní Benešov, Hradec Králové, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem nebo Znojmo.

Na pěti místech napříč Českem se kinosály a kulturní domy otevřou už den před oficiálním začátkem festivalu Jeden svět. Mezi organizátory najdete jak ostřílené veterány, tak čerstvé nadšence. 

V Hradci Králové se divákům otevře proslulé Bio Central. „Jako každý rok už nemůžeme dospat, až začne festival. Připravili jsme silné filmy, zajímavé debaty, virtuální realitu a na závěr festivalu i afterparty v zatím tajné lokalitě,” láká organizátor hradeckého programu Jan Slanina. Ten potrvá od úterý 19. března do soboty 23. března přímo v budově centrálního kina.  

O den dříve festival začíná také ve Znojmě. „Úvodním snímkem festivalu bude film Moje nová tvář s debatou za účasti režisérky, producentky a odborníka na plastickou chirurgii,” říká Jana Alexová ze Znojemské Besedy, která projekce divákům otevírá už od roku 2012. Kromě zmiňovaného dokumentu se diváci mohou těšit například na tuzemský snímek Hranice Evropy či Queendom. 

Pevné místo má Jeden svět také v Uherském Hradišti. „Pamětníci vzpomínají na první projekce ve studentském klubu na zdejším gymnáziu už v roce 2001,” přibližuje místní organizátor Jaromír Orel. „Aktuálně se festivalová promítání odehrají v HUBu 123 a v kině Hvězda. „Kromě osmi filmových projekcí letos chystáme pubquiz a koncert skupiny Uchem v medu,” doplňuje. 

Nováčkem na festivalové soupisce je město Horní Benešov, které se festivalu otevře vůbec poprvé. „Jeden svět považujeme za významnou akci s širším společenským přesahem, kterou bychom rádi zrealizovali také v naší obci,” přibližují organizátoři. Místní se mohou těšit na štědrý výběr z projekcí, které budou probíhat v Kongresovém sále. 

Za naprosté matadory jde považovat organizátory v Ústí nad Labem. „Letos máme ve městě už 24. Ročník! Jeden svět se bude tradičně odehrávat ve Veřejném sále Hraničář spolu s hudebním doprovodným programem, debatami s tvůrci i odborníky,” vzkazuje pořadatelka Michaela Palaščáková. Pro veřejnost festival proběhne od úterý 19. března do soboty 23. března, školní projekce se natáhnou až do středy 27. března. 

Festival Jeden svět můžete navštívit také v dalších 42 městech napříč Českem, Moravou i Slezskem. Jeho ústřední, pražská část začíná ve středu 20. března 2024 a končí ve čtvrtek 28. března. Poslední projekce proběhnou v rámci Pražských ozvěn festivalu v neděli 21. dubna 2024. Konkrétní data konání i program zjistíte u organizátorů ve vašem regionu.