Citilight večer na tramvajové zastávce s novým vizuálem Jednoho světa
Highlight

Festival Jeden svět má novou podobu. Uvede fikční filmy, změní svůj název i vizuál

Jeden svět za čtvrtstoletí existence ukázal, že zážitkem v kině cesta za poznáním okolního světa často jen začíná. Festival každoročně uvádí desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování, přináší autentické příběhy i nové úhly pohledu.

Pro nadcházející ročník chystá hned několik novinek. Divákům a divačkám Jeden svět nově představí nadčasovou vizuální identitu a do programu zařadí i fikční snímky s lidskoprávní tematikou. V návaznosti na to také změní název, který bude mít nově znění Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět. Dvacátý šestý ročník festivalu proběhne od 20. 3. do 21. 4. 2024 ve více než 40 městech po celém Česku.

Jeden svět letos oslavil pětadvacáté jubileum a za dobu existence se rozrostl v největší filmový festival s tematikou lidských práv na světě. I ve svém druhém čtvrtstoletí chystá pro diváky a divačky přehlídku dokumentů, které hýbou společností, nebo pofilmové debaty s hosty a hostkami z celého světa. Do roku 2024 však vstoupí i s několika novinkami.

Jednou z nejdůležitějších změn, které 26. ročník Jednoho světa přinese, je proměna vizuální identity festivalu. Ta se již nebude rok od roku měnit, jako tomu bylo doposud, ale získá nadčasovou podobu. Nový vizuál a logo tak budou Jeden svět provázet i v následujících letech.

„Věříme, že je Jeden svět dostatečně etablovanou značkou zaměřenou na téma lidských práv a zaslouží si nadčasovou podobu. Přestože zůstane vizuální identita pro příští ročníky stejná, budeme nadále pokračovat v každoročních proměnách festivalové znělky. Na jejích úpravách chceme spolupracovat s předními umělci a umělkyněmi,“ přibližuje novinky ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Nová vizuální identita včetně loga je inspirovaná původním logem Jednoho světa, se kterým se v roce 1999 zrodil. Tehdejší motiv v podobě Země ve spojení s běžícími lidskými figurkami nyní nahrazuje abstraktní motiv tvořený čtvercem protínaným kruhem.

Autoři nové vizuální identity

Autory jsou známí čeští grafici Petr Hrůza a Martin Odehnal. Martin Odehnal v minulosti spolupracoval s předními galeriemi i muzei a je spoluautorem vizuální identity Zóny 8smička, za jejíž výstavní katalogy získali spolu s grafikem Štěpánem Malovcem třikrát ocenění Nejkrásnější kniha roku v kategorii katalog. Petr Hrůza je spoluzakladatel a autor vizuální identity projektu ArtMap. Dříve spolupracoval s Národní galerií Praha nebo Galerií hlavního města Prahy a je podepsaný pod řadou publikací i výstav.

Se změnou vizuální identity 26. ročníku Jednoho světa souvisí i opuštění konceptu ročníkových témat. Aktuální společenská témata ale bude festival otevírat i nadále – především v dynamicky se proměňujících programových kategoriích. 

Fikční filmy i změna názvu

Další důležitou novinkou 26. ročníku festivalu bude obohacení programové nabídky – návštěvníci a návštěvnice se budou moci těšit nejen na promítání českých a zahraničních dokumentárních filmů, ale i fikčních snímků.Tematicky zůstanou hrané filmy ve stejném rámci jako zbytek programu a zaměří se na lidská práva. Fikční filmy tak budou spíše myšlenkově doplňovat dokumentární snímky v nesoutěžních tematických kategoriích. Počet promítaných dokumentů, které Jeden svět nabídne, však zůstane stejný jako v posledních dvou ročnících.

„Dokumenty i fikce dokážou pohnout diváky k akci tím, že ukazují důležitá témata, o kterých by se mělo diskutovat. Zároveň je trendem v rámci dokumentárních filmů používat fikční a hrané postupy pro zesílení účinku, které filmy na diváka mají. Proto už samotné striktní rozdělování filmů na dokumentární a hrané přestává na dnešním festivalovém trhu dávat smysl,” vysvětluje Kamenický. „Chceme se zaměřit na artovou hranou a festivalovou produkci, dát prostor titulům, které byly v českém prostředí přehlíženy, i uvádět hrané snímky ze zemí, kde není filmový průmysl tak rozvinutý jako v Evropě,“ dodává.

V návaznosti na začlenění fikčních snímků do festivalového programu přizpůsobí Jeden svět této změně i svůj oficiální název. Počínaje 26. ročníkem se název festivalu změní na Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět (International Human Rights Film Festival One World).

Kontakty pro média

Jan Kovalík, vedoucí mediální komunikace a PR, jan.kovalik@clovekvtisni.cz

Eva Müllerová, mediální koordinátorka, eva.mullerova@clovekvtisni.cz, +420 720 208 552