Novinka

26/3 Úterní program Jednoho světa přiblíží Rusko i věk osamělosti

Už sedmý den probíhá v Praze Mezinárodní filmový festival Jeden svět. Projekce probíhají do čtvrtka 28. března, kdy proběhne vyhlášení soutěžních snímků a slavnostní zakončení. Festival dnes začíná také ve městě Třinec.

Vrcholem pondělního večera se stala vyprodaná projekce snímku Náhodou prezidentkou, který uvedla jeho protagonistka, běloruská opoziční vůdkyně Světlana Cichaunovská. Plný sál Velkého sálu Lucerny ji přivítal potleskem vestoje. Před projekcí společně promluvili také předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil a britský velvyslanec Matt Field.

Východní Evropu z pohledu současného Ruska přiblíží dokumentární snímek O karavaně a psech, který bude promítán od 15:30 ve Velkém sále kina Světozor. Jeho protagonistou je šéfredaktor opozičních liberálních novin Novaja Gazeta Dmitrij Muratov, který udržuje redakci v chodu, i když v Rusku už není bezpečno. Celá opozice jen čeká, kdy dopadne Putinovo kladivo i na ni. Debatovat po skončení filmu bude režisér Askold Kurov a Nela Laryšová z iniciativy Memorial. 

Pro náročnější publikum je atraktivní projekce snímku Když rozum mlčel od 16:00 v Malém sále Kina Světozor. Film využívající archivní materiály haagského tribunálu dává hlas ženám, které během války v Bosně a Hercegovině čelily brutálnímu sexuálnímu násilí a mučení.

Premiéra

Česká soutěž zase láká na premiéru snímku Poznámky z Eremocénu ve velkém sále kina Lucerna od 20:30. Co v nás vzbuzuje pocit existenciální izolace a jak se s ním můžeme vyrovnat? Po projekci můžete hledat odpověď spolu s režisérkou Vierou Čakanyovou. 

Festivalu je otevřená většina pražských kin včetně Světozoru, Kina Lucerna, Kina Pilotů, Bio Oko, Atlas či obou kinosálů Městské knihovny v Praze. Kompletní program festivalu najdete na stránce www.jedensvet.cz/program. Cena základní vstupenky je na projekce 130 korun, pro držitele karet ZTP je o polovinu levnější a asistenti mají vstup zcela zdarma.  

Vstupenky najdete v síti GoOut, na pokladnách kin nebo v infostánku v pasáži Lucerna (po–pá 14:00–21:00, so–ne 12:00–21:00) nebo v Městské knihovně (po–pá 17:30–21:00, so–ne 14:00–21:00). Další praktické informace najdete na této stránce.