JS online

Festivalové filmy se přesouvají z kin do online

Festival Jeden svět 2023 zaplnil kina ve 28 městech po celé České republice. Právě teď se ale přesouvá na dva týdny na Jeden svět online, kde od 2. do 16. dubna můžete pustit 20 výrazných snímků z letošní festivalové nabídky.

Mezi vybranými festivalovými dokumenty, které si můžete pustit doma, najdete dokument Apolonia, Apolonia, který vyhrál Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. Snímek intimně vykresluje životní příběh francouzské malířky Apolonie, jejíž snahu se prosadit ve světě současného umění sledovala dokumentaristka Lea Glob dlouhých 13 let.  

Cenu regionální poroty získal film Farmář a hipster. Režisér Kurt Langbein v něm ukazuje kontrasty rozdílného způsobu života vídeňského novináře a zemědělce z alpské farmy a zároveň vznik jejich nečekaného přátelství. I tento dokument si můžete do 16. dubna pustit na Jednom světě online.  

Cenu studentské poroty si z 25. ročníku festivalu odnesl film Dívčí gang dokumentaristky Susanne Reginy Meures. Dokument divákům představuje influencerku Leonie, které sice stále stoupají čísla na Instagramu, ale její zdánlivý sen se rychle proměňuje v byznys zaměstnávající celou rodinu.  

Na Jednom světě online jsou zastoupeny filmy ze všech filmových kategorií 25. ročníku festivaluMezinárodní soutěž, Máte právo vědět, Česká soutěž, Ukrajina, Nová božstva, Vztahy, Síla žen, Udržitelnost, Vykořenění a Sítě

O Jednom světě online 

V roce 2021, kdy se festival kvůli pandemii covidu-19 nemohl konat v kinech, spustil festival platformu Jeden svět online. A tak se snímky k publiku dostaly, přestože kina kvůli tehdejší situaci zůstala zavřená. Právě na této platformě festival už třetí rok shromažďuje ty nejzajímavější festivalové snímky. Stejně tak jako loni se i letos festival přesouvá po skončení své fyzické části do online pro ty, kteří nestihli zhlédnout nějaký festival v kině, nemají festival ve své blízkosti, nebo by si film rádi pustili znova. Filmy si můžete pustit odkudkoliv z celé České republiky.  

Všechny snímky mají české a anglické titulky, některé z nich jsou opatřeny popisnými titulky či audiopopisem