Dvě dívky se drží za ruce a stojí za záclonou na chodbě Donbaského sirotčince.
Novinka

Speciální projekce k smutnému výročí napadení na Ukrajině

Promítání proběhnou v pražském kině Světozor ve čtvrtek 23. února odpoledne, tedy den před tragickou událostí. První projekcí, na kterou se můžete těšit od 16:00, je snímek Dům z třísek. Ten byl na festivalu v roce 2022 oceněn cenou za Nejlepší film v Mezinárodní soutěži. A nyní je nominovaný i na filmovou cenu Oscar za nejlepší dokumentární film.

Za chvíli to bude rok, kdy se na Ukrajinou spustilo houkání sirén zatímco ruská vojska zemi vojensky napadla. K příležitosti tohoto smutného výročí pořádá Člověk v tísni dvě promítání v pražském kině Světozor. Ta proběhnou ve čtvrtek 23. února odpoledne, tedy den před tragickou událostí. Po projekcích budou následovat debaty tlumočené do českého znakového jazyka. Celá akce je zdarma, kvůli kapacitě je nutné se předem registrovat.

První projekcí, na kterou se můžete těšit od 16:00, je snímek Dům z třísek. Ten byl na festivalu v roce 2022 oceněn cenou za Nejlepší film v Mezinárodní soutěži. A nyní je nominovaný i na filmovou cenu Oscar za nejlepší dokumentární film. V sirotčinci na Donbase čekají desítky dětí na rozhodnutí o svém dalším osudu a vyrovnávají se s traumaty války. V následné debatě budou o situaci ukrajinských dětí, které se denně potýkají s krutými následky války v Ukrajině nebo zemi, kam uprchly, diskutovat Alyona Budagovská, mediální koordinátorka z ukrajinské mise Člověka v tísni a Masha Volynsky, psychoterapeutka a programová ředitelka organizace Amiga.   

  • Svá místa si rezervujte zde  
  • Více informací najdete ve facebookové události zde

Od 19:30 začne projekce a debata na téma: Ukrajina rok poté. Co čeká Ukrajinu po konci války a jakou roli v tom může hrát Česko?

Promítán bude úplně nový dokumentární film Jaro v  Buči. Filmaři Mila Teshaieva a Marcus Lenz se vydali do Buči okamžitě po jejím osvobození od ruské armády a dokumentovali, jak se místní obyvatelé vypořádávají se zvěrstvy, jejichž fotky obletěly celý svět.  A v následné debatě o možnostech, jak Česko může napomoct obnově Ukrajiny budou diskutovat: Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro otázky Východního partnerství Jan Marian a ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.    

  • Svá místa si rezervujte zde
  • Více informací najdete ve facebookové události zde
Informace o pomoci Člověka v tísni na Ukrajině a sbírku SOS Ukrajina, na kterou můžete přispět, najdete tady