V prázdné rozbité neurčité místnosti sedí chlapec v maskovaném oblečení zabalený v dece.
JS online

Dvacet pět let festivalu připomeneme streamem a nejvýraznějšími dokumenty z uplynulých ročníků

Letošní festivalovou sezónu zahájíme už tento čtvrtek 12. ledna, a to na platformě Jeden svět online, kde si budete moct přehrát ty nejvýraznější snímky z uplynulých ročníků.

Připomeneme tím, že festival tento rok proběhne už po pětadvacáté. Během této doby vyrostl do největší akce tohoto typu na světě a koná se nejen v Praze, ale i v dalších 26 městech v České republice a Bruselu. Na festival v kinech se můžete těšit od 22. března do 2. dubna 2023. 

Online premiéra filmu O otcích a synech s debatou 

Unikátní a silný snímek O otcích a synech jsme promítali na festivalu v roce 2018 a byla by chyba si jej nepřipomenout. Režisér Talal Derki v něm přináší intimní vhled do rodiny Abú Usámy, islámského radikála a bojovníka teroristické skupiny Fronta an-Nusrá. Důvěrně sleduje, jak džihádista vychovává své syny k tomu, aby se i oni brzy stali bojovníky za vznik islámského chalífátu.   

Po premiéře bude následovat debata s odbornicí na téma Blízkého východu a severní Afriky Martinou El Haddad, která je vedoucí Syrských programů Člověka v tísni. Debatu bude moderovat mediální koordinátorka humanitární sekce Člověka v tísni Tereza Hronová.  

Film O otcích a synech s následnou debatou budeme streamovat zdarma a můžete jej shlédnout už tento čtvrtek tomto odkazu:   

SPUSTIT ONLINE – 12. LEDNA OD 19:00 
 

Zmíněný film bude na naší platformě ke zhlédnutí i po streamu. Kromě něj zítra zpřístupníme ještě další 4 snímky, které v nás i po letech rezonují.   

Kromě zmíněného filmu přináší vážné lidskoprávní téma také dokumentární film Nepřátelé národa, který seznamuje s mrazivými výpověďmi o vraždění v jednom z nejkrvavějších režimů v historii, vládě Rudých Khmerů v 70. letech v Kambodži. Jeden svět přidává na svou platformu i odlehčenější lifestylový dokument Plavou v tom, sledující švédský mužský klub synchronizovaného plavání. Nebo snímek Z popelnice do lednice, dokumentující cestu zeleniny. Nejméně polovina zeleniny, která se ve světové produkci vypěstuje, totiž končí na skládce a režisér Valentin Thurn hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Citlivý pohled do mladé duše seniorů s Alzheimerovou chorobou poté poeticky vykresluje film Blanche nebude sedět v koutě. 

 
Pokud už se nemůžete dočkat, nebo máte chuť na úplně jiné téma, na naší platformě najdete dalších 62 dokumentárních filmů