Monitory televizního studia. Na jednom z nich mluví do mikrofonu ruský prezident a na druhém je zachycený TV reportér a protestní akce.
Tematická kategorie

Cesty svobody: Zápas o svobodu v Bělorusku i Hongkongu

Téma letošního festivalu Jeden svět Cesty svobody reflektuje i letošní hlavní tematická kategorie s týmž názvem. Ta představí dokumenty ze zemí s nedemokratickými režimy z oblastí, kde jsou potlačována práva menšin. Snímky reflektují důležité společenské otřesy, k nimž v těchto zemích v současnosti dochází, a nechávají promlouvat lidi, kteří jsou nuceni se s nimi vyrovnávat.  

Jedním z takových filmů je snímek ruské režisérky a producentky Very Krichevskayi Zatracená práce. Ta zavede diváky a divačky do zákulisí jediné nezávislé televizní stanice v Rusku TV Dožď a skrze její zakladatelku a hlavní hrdinku filmu Natalyu Sindeyevu ukazuje dopady Putinovy vlády na ruská média. Jak se může převrátit život člověku vzhůru nohama poté, co se připojí k protivládním protestům v Bělorusku, zachycuje snímek Hlas režisérky Nadzeyi Zaistavy. Osobní zpověď mladé ženy, která si prošla výslechy, zadržením a nakonec i zpočátku nepředstavitelným útěkem ze země, ukazuje aktuální události v Lukašenkově Bělorusku v intimním světle. Protivládní protesty zachycuje i dokument kolektivu hongkongských režisérů Když město povstane. Prostřednictvím příběhů pětice mladých lidí film zaznamenává dramatický průběh studentských protestů na univerzitě během masových demonstrací za svobodu a demokracii v Hongkongu v roce 2019 a 2020. Režiséři Phil Grabsky a Shoaib Sharifi začali po teroristických útocích 11. září sledovat sedmiletého Mira, který žije se svou rodinou v jeskyni v centrálním Afghánistánu. Prostřednictvím unikátního osobního příběhu se jim ve filmu Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu podařilo zachytit důležité momenty a vývoj této fascinující země mezi lety 2001 a 2021.