Lidi sedící u stolu poslouchají přednášející
Přístupnost

Seminář Jak na přístupnou komunikaci je úspěšně za námi

Ve středu 1. listopadu proběhl v kavárně Langhans — Centru Člověka v tísni první seminář ze série Jak na přístupnou kulturu. A byl to úspěch!

Seminář, který organizuje festival Jeden svět, se zaměřil na to, jak dělat obsah v digitálním prostředí přístupný a srozumitelný. A to nejen pro lidi s postižením.

Během nabitého dopoledne se účastníci a účastnice dozvěděli*y, jak přístupně komunikovat na sociálních sítích, na co si dávat pozor a s čím může začít každý z nás. Vše si navíc mohli*y vyzkoušet během praktické části.

Dopolednem provázela metodička přístupnosti Mariana Chytilová. Ta se věnuje mapování přístupnosti prostor, služeb, lidí a informací. A dlouhodobě spolupracuje na přístupnosti festivalu Jeden svět, Člověka v tísni, České televize a dalších významných institucí.

Společně s ní Nikola Páleníčková, která se věnuje PR a marketingu v kultuře, hlavně na filmových festivalech, a také přístupnosti v marketingové komunikaci. A Jan Šnyrych, viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, kde působí i jako konzultant přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací. Je také členem Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy při Vládním výboru pro zdravotně postižené občany*ky.

A co to přístupnost vlastně je?

„Přístupnost je pro mě stav, kdy se cítím vítána. Ať už je to na nějakém místě, nebo klidně i na webu, kde se mi dobře orientuje,“ říká Mariana Chytilová. „Pro mě je to, když mám stejné možnosti a příležitosti jako ostatní. A když vím, že moje potřeby někdo reflektuje a myslí na ně,“ sdílela jedna z účastnic.

Některá přístupná opatření si mohli*y účastnice a účastníci sami vyzkoušet.

Jan Šnyrych třeba ukázal, jak se pohybuje nevidomý člověk na webu. Nebo jak zní odečítač obrazovky.

Pro celý seminář byl zajištěn přepis do českého jazyka. Ten využily dvě neslyšící účastnice.

Celkem dorazilo na seminář přes dvacet lidí z různých kulturních a neziskových organizací nejen z Prahy. Vznikla tak různorodá skupina s jedním zájmem: Bořit bariéry.  

Zapojit se můžete i vy

Třeba skrze seminář Zpřístupnění videoobsahu a streamů osobám se sluchovým postižením. Na ten zbývají poslední volná místa.