Otisk obrazovky z online webové stránky, na které je fotografie z filmu a název filmu.
JS online

Streamujte filmy z festivalu na Jeden svět online

Jeden svět online je zpět! Největší streamovací platforma s lidskoprávními dokumenty se dočkala radikálního redisignu v duchu nové vizuální identity festivalu. Momentálně můžete sledovat deset vybraných filmů z letošního ročníku festivalu a více než dalších šedesát dokumentů s lidskoprávní tématikou. Prožít inspirativní večer u vás doma nebo se informovat o důležitých tématech nikdy nebylo jednodušší.

Mezi vybranými filmy z letošního ročníku nechybí film z mezinárodní soutěže Venezuela: Země ztracených dětí, observační dokument natočený ve venezuelských slumech zblízka ukazuje, jak v zemi sužované chudobou, hladem a násilím dopadá dlouhodobé zanedbávání infrastruktury na ženy a děti. 

Ve výběru nechybí ani snímek oceněný Cenou poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Dokument Extremisti.br mapuje prostředí krajně pravicových hnutí v Brazílii. Obsáhlá sonda do praxe těchto extremistů představuje portrét politické radikalizace a současných podob internetové propagandy a fake news, které dokážou mobilizovat masy. 

„Film ukazuje, že používání sociálních sítí a nových technologických nástrojů může být manipulativní, vytvářet rozpory, podněcovat k násilí, diskreditovat a podkopávat základní demokratické instituce. Na příkladu jednoho konkrétního státu snímek vypráví varovný příběh o tom, kam to s námi může dojít, pokud nebudeme bojovat proti dezinformacím,“ okomentovala porota své rozhodnutí. 

Dokument Pod damašským nebem je zástupcem festivalové sekce Blízký východ. Pojednává o skupině syrských umělkyň, které se rozhodly vytvořit na základě autentických výpovědí divadelní představení, které má upozornit na patriarchální násilí v tamější společnosti. Proces vzniku unikátního díla je však zároveň portrétem zvnitřněné mizogynie, dennodenně zasahující do osobních i profesních vztahů protagonistek.

Do ruské historie zavede dokument Kauza Dmitrijev o historikovi, který zasvětil svůj život odkrýváním zločinů stalinismu. Film se ohlíží za událostmi vedoucími k jeho zatčení i za utajenými dějinami Ruska a Sovětského Svazu.

Životy komunit 

Festivalová sekce Komunity zkoumala různé podoby komunitní zkušenosti v současné společnosti. Komunitu hráčů zkoumá snímek Virtuální ostrov, který se zcela odehrává ve virtuálním prostředí hry DayZ. Tvůrci ve fiktivním postapokalyptickém prostředí zkoumají realitu lidí skrytých za digitálními maskami a fantazie, strachy a sny současné společnosti. Dokument Pingpongová rodina sleduje skupinu lidí různého původu, kteří se pravidelně setkávají na Schouově náměstí v Oslu, kde hrají stolní tenis. Film Modlitba za Armageddon zobrazuje víru členů fundamentalistických křesťanských hnutí v USA, kteří čekají na druhý příchod Ježíše Krista. Přesvědčení o blížícím se konci světa není okrajovým fenoménem, jak by se mohlo zdát, ale ovlivňuje konkrétní kroky v americké podpoře Izraele a systematického vysídlování původního palestinského obyvatelstva.

Příběhy žen 

Prvním ze zástupců sekce Identity je snímek La Singla, zapomenutý příběh neslyšící tanečnice flamenca, která si v 60. letech podmanila Španělsko i celou Evropu. Druhým je Sultánčin sen, jediný fikční film, který momentálně Jeden svět online nabízí. Animovaný film inspirovaný utopickým vyprávěním o světě, který řídí ženy slouží jako výchozí bod pro zamyšlení se nad dynamikou mezi pohlavími a sesterskou sounáležitostí. 

Zástupcem české tvorby je časosběrný dokument Rodný kraj sledující cestu pěti mladých lidí z Ruska a Ukrajiny k začlenění do české společnosti.

Ceny dokumentů se pohybují od 30 do 90 Kč a po registraci a zakoupení filmu jsou dostupné po dobu 48 hodin na www.jedensvetonline.cz