Obrázek z filmu Spojeni se Zemí z kategorie Virtuální realita.
Novinka

Jeden svět představí rozšířené debaty i soutěžní sekci pro virtuální realitu

Pětadvacátý ročník Jednoho světa s sebou přinese hned několik novinek. Kromě nově vytvořené soutěžní sekce pro dokumentární filmy ve virtuální realitě nabídne i rozšířený formát debatního programu.

Jeden svět není jen o filmech. Rovnocennou součástí festivalu je i debatní program s hosty a hostkami z celého světa. Dokumenty a jejich témata pomohou zasadit do širšího kontextu nejen tvůrci*tvůrkyně, ale také protagonisté*protagonistky dokumentů nebo čeští a zahraniční odborníci*odbornice na danou problematiku.  

Debatní program se oproti minulým ročníkům letos dočká výrazného rozšíření a bude mít svou vlastní dramaturgii. Návštěvníci*návštěvnice se mohou těšit na nejrůznější formáty diskusí – od interdisciplinárních panelů, konfrontačních panelů až po komorní debaty s hosty*hostkami z Česka i zahraničí.  

Virtuální realita poprvé v soutěžní sekci  

Interaktivní projekty ve virtuální realitě jsou neodmyslitelnou součástí filmové přehlídky Jednoho světa už od roku 2014.   

Novinkou pro letošní ročník bude jejich zařazení do samostatné soutěžní kategorie.  

Objeví se v ní například snímek Spojeni se Zemí Anny Mauersberger a Niki Smit, který diváctvo postaví před škody způsobené planetě rychlou expanzí lidstva. Jak vypadá život v nechvalně známé věznici pro politické vězně uprostřed venezuelského hlavního města, ukáže interaktivní projekt Ve vězení El Helicoide.  

Dvacátý pátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne od 22. března do 2. dubna ve 28 městech po celé České republice. V Praze festival proběhne od 22. do 30. března 2023.