JS online
Násilí na ženách není minulost. Nepřehlížejme ho a mluvme o něm, i skrze dokumentární film
Na 25. listopadu připadá Mezinárodní den proti násilí na ženách. Násilí na ženách, femicida a další utlačování práv žen jsou jedněmi z nejrozšířenějších případů porušování lidských práv na světě
Jednou z oblastí, kde toto téma v poslední době velmi rezonuje, je Írán. A právě o úsilí íránských žen v boji za svá práva a protestech proti nošení hidžábu je snímek Buď můj hlas. Ten festival přivezl společně s hlavní protagonistkou Masíh Alínežád na festival v březnu 2022. Nově ho najdete i na platformě Promítej i ty!. Díky tomu můžete film promítnou veřejně a zdarma svému okolí. Chcete se na dokument podívat radši v pohodlí domova? Najdete ho i v naší videotéce Jeden svět online.
Proti násilí na ženách bojuje aktivně i organizace Člověk v tísni. Jednou z jejích aktivit je například podpora vzdělávání dívek v Etiopii a Nepálu v rámci projektu Leave No Girl Behind. Tento projekt je zaměřen na marginalizované dívky, které nemají přístup ke vzdělání z důvodu špatné finanční situace rodiny nebo proto, že jsou vdané a staly se matkami. Část projektu se zaměřuje i na pomoc dívkám s postižením.
Jednou z cest, jak omezit domácí násilí je, kromě celosvětové osvěty, i vzdělávání, které je pro mnoho dívek nedosažitelným cílem. Znevýhodnění ve vzdělávání nepředstavuje pouze hlavní překážku všeobecné školní docházky, ale promítá se i do omezení příležitostí na trhu práce. Zvýšení finanční nezávislosti žen a dívek podporuje jejich sebedůvěru a otevírá jim nové možnosti. Ze zkušeností víme, že když jsou dívky a ženy vzdělávány, vidíme rychlejší snížení chudoby, lepší zdravotní stav matek a nižší dětskou úmrtnost. Vzdělávání také snižuje míru násilí. Každý rok, který dívka stráví ve škole, může zvýšit její výdělky v dospělosti až o 20%.
Více o aktivitách Člověka v tísni v této oblasti najdete v článku zde.