
Výzva
Kolegové a kolegyně z běloruské organizace Viasna splnili slovo a po dvou letech předali cenu do rukou Leanida Sudalenka, který byl letos propuštěn z vězení.
Novinka
Když v roce 2021 Natallia Satsunkevich přebírala v Praze na slavnostním udílení cen Homo Homini z rukou pražského primátora Zdeňka Hřiba ocenění pro členy běloruské opozice, seděli její laureáti ve vězení. Leanid Sudalenka, Marfa Rabkova, Andrei Chapiuk a Tatsiana Lasica, byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni k několikaletým trestům.
“Budu čekat na chvíli, až budu tuto cenu moci předat jejím majitelům,”
řekla tehdy Satsunkevich primátorovi.
Ten den nastal letos v září, kdy byl Sudalenka po dvou a půl letech z vězení propuštěn. Natalii Satsunkevich se tak naskytla příležitost cenu a slova podpory předat. Ostatní kolegové a kolegyně z organizace Viasna takové štěstí neměli a stále zůstávají vězni svědomí běloruského režimu.
Centrum pro lidská práva Viasna, založené v roce 1996, je přední skupinou pro lidská práva v Bělorusku, které aktivně monitoruje a dokumentuje porušování lidských práv. Po celou dobu své existence čelilo obtěžování ze strany běloruských úřadů. V roce 2003 úřady organizaci rozpustily a navzdory mnoha pokusům o opětovnou registraci byla Viasna nucena pokračovat ve své práci bez oficiální registrace. Z důvodů perzekuce byla vynucena většina členů organizace opustit Bělorusko a nyní pokračují ve své práci z exilu.
Na obranu před perzekucemi členů Viasny se v roce 2021 postavilo 40 nejvýznamnějších mezinárodních lidskoprávnich organizací, včetně Člověka v tísni a spojilo se v kampaň #FreeViasna
Marfa Rabková
Koordinátorka dobrovolníků centra pro lidská práva Viasna. Byla zadržena v září 2020. Po dvou letech ve vyšetřovací vazbě byla odsouzena k 15 letům vězení a k zaplacení pokuty ve výši 22 400 běloruských rublů (v přepočtu skoro 200 tisíc českých korun). Byla odsouzena na základě celkem 11 obvinění, včetně „výcviku a další přípravě lidí k účasti na masových nepokojích“, „podněcování k rasové, národní, náboženské nebo jiné sociální nenávisti nebo násilí páchané skupinou“ a „členství ve zločinecké organizaci“.
Andrei Čepjuk
Dobrovolník centra pro lidská práva Viasna v Minsku, byl zadržen dne 2. října 2020 a je obviněn z „účasti na masovém nepokoji“ a „členství ve zločinecké organizaci“. Za tyto obvinění byl 6. září 2022 osouzen k 6 letům ve vezení a k zaplacení pokuty ve výši 18 000 běloruských rublů (v přepočtu skoro 150 tisíc českých korun)
Leanid Sudalenko
Ředitel pobočky centra pro lidská práva Viasna v Homelu, byl zadržen na cestě do kanceláře dne 18. ledna 2021. Sudalenko poskytl právní pomoc desítkám obyvatel regionu Homel, kteří byli zadrženi a obviněni z účasti na povolebních protestech. Leanid byl 3. listopadu 2021 odsouzen ke 3 letům vezění, následně po odsezení trestu byl 21. července 2023 propuštěn.
Ales Bialiatski
Zakladatel a předseda centra pro lidská práva Viasna, byl zadržen 14. července 2021. Ales byl obviněn ze „skupinově organizovaného pašování“ a „financování akcí, hrubě narušujících veřejný pořádek“ a 3. března 2023 byl odsouzen na 10 let vězení za zvýšených bezpečnostních podmínek a k zaplacení pokuty ve výši 185 tisíc běloruských rublů (v přepočtu kolem 1.3 miliónů českých korun). Ales v roce 2022 byl jedním z laureátů Nobelovy ceny míru, z důvodů jeho zadržení cena byla předána jeho ženě. Před jeho odsouzením vydalo 21 mezinárodních lidskoprávních organizací společné prohlášení o politickém motivu soudního procesu proti Alesovi a znovu zaprosili jeho propuštění, ČvT byla jednou z těchto organizací. Po vyhlášení odsouzení probíhali v různých městech Evropy akce solidarity s Alesem a dalšími představiteli Viasny.
Valiantsin Stefanovic
Člen výkonné rady centra pro lidská práva Viasna , byl zadržen 14. července 2021. Valiantsin byl obviněn ze „skupinově organizovaného pašování“ a „financování akcí, hrubě narušujících veřejný pořádek“ a 3. března 2023 byl odsouzen k 9 letům vězení a k zaplcení pokuty ve výši 111 tisíc běloruských rublů (v přepočtu kolem 950 tisíc českých korun).
Uladzimir Labkovich
Právník v centru pro lidská práva Viasna, byl zadržen 14. července 2021. Uladzimir byl obviněn ze „skupinově organizovaného pašování“ a „financování akcí, hrubě narušujících veřejný pořádek“ a 3. března 2023 byl odsouzen k 7 letům vězení a k zaplcení pokuty ve výši 111 tisíc běloruských rublů (v přepočtu kolem 950 tisíc českých korun).
Tatsyana Lasitsová
Aktivistka, která dobrovolně pracuje pro Viasnu v Homelu, zadržena 21. ledna 2021. 3. listopadu 2021 byla odsouzena byla ke 2,5 letům ve vězení, po odsezení trestu byla 24. září 2023 propuštěna.
Další dobrovolnice homelské pobočky Viasny Maryia Tarasenková byla zadržena 18. ledna 2021. Propuštěna byla 21. ledna 2021 poté, co souhlasila s podepsáním slibu neopustit zemi.