Panelová debata: Virtuální realita – ideální nástroj k šíření impactu?

Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha

Konferenční místnost (5. p.), Francouzský institut v Praze.

Virtuální realita jako technologie a médium nabízí specifické možnosti, jak zasáhnout publikum. Doktoři trénují náročné operace, kosmonauti zase připojení kosmického modulu – VR přináší nové zážitky a praxi, ke kterým se v reálném životě jen těžko dostaneme. Jak tento impactový potenciál využívají autorské umělecké projekty? Dokážeme se ve VR „vytrénovat“ k tomu být ohleduplnější k přírodě nebo otevřenější k lidem, kteří jsou součástí různých menšin? A jak pracovat s překážkami, jako jsou cena headsetu, nepřístupnost či omezené distribuční kanály a kapacity, které stojí v cestě širšímu společenskému dopadu? Nejen autoři a autorky VR projektů letošního ročníku festivalu (Spojeni se Zemí, Lou, Dokola) budou sdílet své zkušenosti a mluvit o jednotlivých krocích kreativního procesu vedoucího k vytvoření impactového projektu.

Debata probíhá v anglickém jazyce a je zdarma bez nutnosti akreditace.

 

East Doc Platform 2023

Institut dokumentárního filmu (IDF) tradičně během festivalu Jeden svět pořádá industry akci East Doc Platform, na níž se setkávají dokumentaristé*dokumentaristky z celého světa. Vedle workshopů pro celovečerní dokumentární filmy, série či projekty ve virtuální realitě přináší tato akce zejména prostor pro networking v podobě prezentace připravovaných filmů East Doc Forum či trhu East Silver s dokončenými filmy. Pro odbornou i laickou veřejnost je nachystán také bohatý program otevřený všem zájemcům*zájemkyním o aktuální dění ve světě dokumentární tvorby.

Alternativní distribuční platforma KineDok uspořádá během akce i konferenci věnovanou práci s publikem a prostřednictvím populárního formátu PechaKucha představí nejen své mezinárodní aktivity, ale i inspirativní přístupy k publiku a projekcím dokumentárních filmů. Během East Doc Platform nebude chybět ani tradiční prezentace Czech Docs: Coming Soon, která přiblíží pětici připravovaných českých filmů, které se chystají do kin.

Ex Oriente Film, mezinárodní vzdělávací workshop pořádaný IDF, podporuje tvůrčí rozvoj a financování dokumentárních filmů z regionu střední a východní Evropy již 20 let. Oslavit toto výročí budete moci na projekcích čtyř nedávno dokončených filmů: BLIX NOT BOMBS (r. Greta Stocklassa), Matka vlast (r. Hanna Badziaka, Alexander Mihalkovich), Na okraji (r. Olha Zhurba) a Nepříjemně blízko (r. Botond Püsök), které jsou součástí festivalu Jeden svět 2023. Program East Doc Platform nabídne také přednášku dánského specialisty na vývoj dokumentárních projektů Mikaela Opstrupa, případovou studii rakouské mezinárodní sales agentky Christy Auderlitzky (Filmdelights), masterclass italsko-švédského režiséra Erika Gandiniho a mnoho dalšího.

Kompletní program East Doc Platform 2023 naleznete na dokweb.net