Hlavní hrdinka v šatech s gepardím potiskem sedí v betonové místnosti, kde je na zdu křídou napsáno "Jak se cítíš".  / The protagonist, wearing a cheetah print dress, sits in a concrete room with the words "How do you feel" chalked on the wall.

Panelová debata: Jak točit filmy a zachovat si zdravý rozum?

Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha

Duševní zdraví bylo ve velmi konkurenčním prostředí audiovizuálního průmyslu v minulosti spíše tabuizovaným tématem. Lidé v něm pracující přitom kvůli specifickým pracovním podmínkám často balancují na hranici vyhoření. Nezřídka uvažují o změně profese a ptají se sami sebe, zda jejich práce stojí za nejistoty, které s sebou přináší; ať už jde o financování, hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem, nebo nutnost dělat najednou tolik věcí, až člověk neví, kde mu hlava stojí. O prevenci profesních rizik a jejich spojení s dokumentární tvorbou bude na panelu věnovanému duševnímu zdraví dokumentárních tvůrců*tvůrkyň hovořit zakladatelka iniciativy Sane Cinema Louise Johansen, Jana Neustupová ze společnosti New Era Safety, režisér Po prolomení ticha Mikoláš Arsenjev nebo Caroline Libresco, zkušená americká producentka a bývalá dramaturgyně Sundance.

Debata probíhá v anglickém jazyce a je zdarma bez nutnosti akreditace.

 

East Doc Platform 2023

Institut dokumentárního filmu (IDF) tradičně během festivalu Jeden svět pořádá industry akci East Doc Platform, na níž se setkávají dokumentaristé*dokumentaristky z celého světa. Vedle workshopů pro celovečerní dokumentární filmy, série či projekty ve virtuální realitě přináší tato akce zejména prostor pro networking v podobě prezentace připravovaných filmů East Doc Forum či trhu East Silver s dokončenými filmy. Pro odbornou i laickou veřejnost je nachystán také bohatý program otevřený všem zájemcům*zájemkyním o aktuální dění ve světě dokumentární tvorby.

Alternativní distribuční platforma KineDok uspořádá během akce i konferenci věnovanou práci s publikem a prostřednictvím populárního formátu PechaKucha představí nejen své mezinárodní aktivity, ale i inspirativní přístupy k publiku a projekcím dokumentárních filmů. Během East Doc Platform nebude chybět ani tradiční prezentace Czech Docs: Coming Soon, která přiblíží pětici připravovaných českých filmů, které se chystají do kin.

Ex Oriente Film, mezinárodní vzdělávací workshop pořádaný IDF, podporuje tvůrčí rozvoj a financování dokumentárních filmů z regionu střední a východní Evropy již 20 let. Oslavit toto výročí budete moci na projekcích čtyř nedávno dokončených filmů: BLIX NOT BOMBS (r. Greta Stocklassa), Matka vlast (r. Hanna Badziaka, Alexander Mihalkovich), Na okraji (r. Olha Zhurba) a Nepříjemně blízko (r. Botond Püsök), které jsou součástí festivalu Jeden svět 2023. Program East Doc Platform nabídne také přednášku dánského specialisty na vývoj dokumentárních projektů Mikaela Opstrupa, případovou studii rakouské mezinárodní sales agentky Christy Auderlitzky (Filmdelights), masterclass italsko-švédského režiséra Erika Gandiniho a mnoho dalšího.

Kompletní program East Doc Platform 2023 naleznete na dokweb.net