EDP ilustrační foto
Francouzský institut v Praze
Štěpánská 35, Praha 1

Dokufikce: práce s realitou v současném filmu

Festival Jeden svět ve svém programu letos poprvé představuje i hrané filmy. Dokumentární film však pracuje s fikčními principy již odedávna, stejně jako hraný film využívá různé postupy známé primárně z dokumentárních snímků.

Ať už se jedná o opakování scén, jejich přímé inscenování či „hereckou“ práci s účinkujícími v dokumentární tvorbě, nebo naopak o využívání neherců, „dokumentární kameru“ či práci s přirozeným světlem v hraném filmu, prolínání obou přístupů je trendem už od doby filmových nových vln. Mnohé současné filmy, většinou označované jako hybridní, pak oba filmové způsoby záměrně kombinují a pohybují se někde na pomezí.

Jaké výzvy toto oscilování přináší? Jak k realitě přistupují současní tvůrci*kyně? A má ještě vůbec smysl definovat filmy skrze letité kategorie, které možná ani v době svého vzniku nedávaly tak úplně smysl? Tyto otázky budou v panelu probírat filmaři*ky se snímky zastoupenými v programu, např. Angelos Rallis, režisér hybridního počinu Mocná Afrín: V čase záplav, a další odborníci*e.