Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě zasedají významní filmoví experti*expertky ze zahraničí i Česka.

Simon Lereng Wilmont

Simon Lereng Wilmont se narodil v dánské Kodani. V roce 2009 absolvoval obor režie dokumentární tvorby na Dánské národní filmové škole. Do širšího povědomí se zapsal filmem Vzdálený štěkot psů a také svým posledním celovečerním dokumentem Dům z třísek, který si kromě dalších cen z mezinárodních filmových festivalů odvezl cenu za nejlepší režii z filmového festivalu Sundance (2022) a byl nominovaný na Oscara (2023). Dům z třísek získal také nominaci na cenu Evropské filmové akademie za nejlepší dokumentární film (2022), cenu za nejlepší režii, nejlepší kameru a nejlepší dokumentární film na festivalu IDA (2022) a cenu za nejlepší dokumentární film v rámci filmových cen Independent Spirit Awards (2023).

Caroline Libresco

Caroline Libresco je přední kurátorka filmových festivalů, producentka, dramaturgyně, kreativní manažerka a programová konzultantka. Nedávno ukončila své devatenáctileté působení v roli vedoucí programového oddělení filmového festivalu Sundance. Byla zakládající ředitelkou a hlavní kurátorkou programu Catalyst neziskové organizace Sundance Institute, stála u zrodu programu Sundance Creative Producing a vedla iniciativu Sundance Women’s Initiative. Již 25 let je aktivní jako kreativní producentka, scenáristka a dramaturgyně. Jako producentka a dramaturgyně se nedávno podílela na dokumentárním filmu Food and Country, který měl premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2023. Je také spoluzakladatelkou a uměleckou ředitelkou organizace Jewish Story Partners a členkou výkonného výboru pro oblast dokumentárního filmu Akademie filmového umění a věd.

Alex Širjajev

Alex Širjajev je bývalý televizní zpravodaj, režisér dokumentárních filmů, producent a manažer mediálního vzdělávání. V roce 2014 byl jedním ze zakladatelů sítě B2B Doc – Baltic to Black Sea Documentary Network. B2B Doc poskytuje kreativní vedení dokumentárním projektům ze zemí Východního partnerství, pomáhá jim určit jejich mezinárodní potenciál a najít partnery mezi zavedenými mezinárodními koproducenty. B2B Doc poskytuje filmařům cestovní granty, aby mohli své projekty představit na nejvýznamnějších prezentačních fórech a koprodukčních trzích v Evropě. Všechny nejúspěšnější filmové tituly z tohoto regionu, které byly uvedeny a oceněny na festivalech, jako je Sundance, Berlinale, IDFA, Dok Leipzig nebo Vision du Reel, vznikly za podpory organizace B2B Doc.

Prohlášení poroty

Mezinárodní porota festivalu Jeden svět uděluje cenu za nejlepší režii filmu, který nás zavedl do centra ruské války na Ukrajině a současně poeticky překročil prostor a čas. Z polí a chatrčí na Donbasu až po ohromující krásu a poklid Himalájí osciluje mezi krutostí každodenního života a světem představivosti a snů a sleduje cestu teenagerů uvězněných v pasti životních okolností, kteří poprvé zakoušejí „netušené možnosti“, aby vzápětí nevyhnutelně upadli zpět do válečné reality.

Cenu získává Alisa Kovalenko za film Nevyhasneme.

Mezinárodní porota festivalu Jeden svět uděluje cenu za nejlepší film epickému počinu, který se ocitá za hranicemi dokumentárního portrétu, činí tak mistrně a s přirozenou lehkostí a je oslavou nutkavé potřeby tvořit bez ohledu na překážky. Prostřednictvím úchvatné, impozantní protagonistky odkrývá hořkosladkou pravdu o tom, jak se odvíjí život, když dosáhneme dospělosti: je to jízda na horské dráze, kde naše vnitřní odhodlání nahlodávají vnější vlivy a kompromisy. Hořkosladká, půvabná cesta, natočená syrovou, intimní kamerou v průběhu třinácti let, odhaluje nemožnost úplného poznání jiného člověka a hlubokou pravdu, že identita není neměnná; všichni se neustále vyvíjíme a utváříme svou osobnost. 

Cenu získává film Apolonia, Apolonia režisérky Ley Glob.

Další poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě zasedají významní filmoví experti*expertky ze zahraničí i Česka.

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí.

Porota Jednoho světa interaktivně

Porota uděluje Cenu Jednoho světa interaktivně projektu virtuální reality s nejvýraznějším společenským dopadem v kategorii Jeden svět interaktivně. Hodnotí se využití moderní technologie a digitální narace pro šíření povědomí o lidských právech a jejich porušování. V porotě zasedají zástupci neziskových organizací, novináři*novinářky i experti*expertky v oblasti virtuální reality.

Regionální porota

Regionální porota se sestává ze dvou zástupců*zástupkyň, které nominovali naši regionální partneři. Nominovanými mohou být příznivci a podporovatelé Jednoho světa v daném městě. Porota je poté doplněna ještě o držitele titulu Zlatý promítač, který je udělován naší platformou: promitejity.cz. Vítězný film, který získá Cenu regionální poroty, bude zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! v roce 2023.

Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

Divácká cena za nejlepší film

Diváci a divačky mohou volit svůj nejmilejší dokumentární film. Nejlépe hodnocený film pak získá Diváckou cenu. Hlasování probíhá přímo v kinech na tabletech. Ohodnotit film můžete označením jedné až pěti hvězdiček. Pět je nejvíce a jedna nejméně.

Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu

Diváci a divačky vybírají pofilmovou debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Hlasování probíhá na tabletech nebo pomocí QR kódů u východu ze sálu kina.

Cenu podpořil nadační fond Abakus.