Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě zasedají významní filmoví experti*expertky ze zahraničí i Česka.

Zane Balčus

Zane Balčus

Zane Balčus stojí v čele platformy pro pitching koprodukcí Baltic Sea Forum for Documentaries, který se koná v lotyšské Rize. Zane má bohaté zkušenosti z oblasti managementu a kurátorování pro různé organizace působící na poli kinematografie – mimo jiné působí jako generální ředitelka Filmového muzea v Rize a dramaturgyně Mezinárodního filmového fóra Arsenals v Rize. 

Zane je výzkumná pracovnice a spoluautorka několika knih o lotyšské kinematografii, autorkou akademických článků a filmová kritičká na volné noze. Jako porotkyně zasedala v porotě FIPRESCI na IDFA, v porotě ZagrebDox, v mezinárodní porotě goEast International Film Festival a v porotě Best Nordic Film na Nordisk Panorama.

Lea Glob

Lea Glob

Lea Glob je dánská filmová tvůrkyně a režisérka. V jejích filmech, které se vyznačují nacházením krásy a humoru v absurditě a zobrazováním poměrně drsných lidských osudů, se často objevují silné ženy. Za svůj film Apolonia, Apolonia z roku 2022 obdržela mimo jiné Cenu za nejlepší film na IDFA a v roce 2023 Cenu za nejlepší dokument na MFF v Göteborgu, na Jednom světě a na MFF v Hongkongu. Film se dostal také do užších nominací na Oscary.

V roce 2024 získala čestný grant Carla Th. Dreyera za mimořádný umělecký přínos kinematografii. Ve své tvorbě se zaměřuje na tělo a kamera jí slouží jako nástroj ke kladení otázek souvisejících s identitou, genderem a místem lidského jedince ve společnosti a v přírodě.

Mark Jonathan Harris

Mark Jonathan Harris

Mark Jonathan Harris je tvůrce dokumentárních filmů a držitel tří Cen Akademie. Z mnoha dokumentárních filmů, které napsal, produkoval nebo režíroval uveďme alespoň snímek The Redwoods, za který získal Oscara za nejlepší krátký dokumentární film (1968), The Long Way Home, za který obdržel Oscara za nejlepší celovečerní dokument (1997) a film Do cizí náruče, který byl oceněn dalším Oscarem za nejlepší celovečerní dokument v roce 2000.

Čtyřicet let vyučoval filmovou tvorbu na Škole filmových umění Jihokalifornské univerzity, kde vedl katedru produkce. V říjnu 2023 mu vyšla sbírka povídek s názvem Misfits. 

Další poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě zasedají významní filmoví experti*expertky ze zahraničí i Česka.

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí.

Porota České soutěže

Porota uděluje Cenu poroty České soutěže za nejlepší české či koprodukční filmy z uplynulého a aktuálního roku v kategorii Česká soutěž.

Porota soutěže imerzních filmů

Porota uděluje Cenu soutěže imerzních filmů projektu virtuální reality s nejvýraznějším společenským dopadem v kategorii Soutěž imerzních filmů. Hodnotí se využití současné imerzní technologie a specifické narace pro šíření povědomí o lidskoprávních tématech. V porotě zasedají umělci*kyně, teoretici*čky, novináři*novinářky i experti*expertky v oblasti imerzního či herního umění a virtuální reality.

Regionální porota

Regionální porota sestává ze dvou zástupců*zástupkyň, které nominovali naši regionální partneři. Nominovanými mohou být příznivci a podporovatelé Jednoho světa v daném městě. Porota je poté doplněna ještě o držitele titulu Zlatý promítač, který je udělován naší platformou: promitejity.cz. Vítězný film, který získá Cenu regionální poroty, bude zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! v roce 2024.

Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

Divácká cena za nejlepší film

Diváci a divačky mohou volit svůj nejmilejší dokumentární film. Nejlépe hodnocený film pak získá Diváckou cenu. Hlasování probíhá přímo v kinech na tabletech. Ohodnotit film můžete označením jedné až pěti hvězdiček. Pět je nejvíce a jedna nejméně.

Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu

Diváci a divačky vybírají pofilmovou debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Hlasování probíhá na tabletech nebo pomocí QR kódů u východu ze sálu kina.

Cenu podpořil nadační fond Abakus.

Dětská porota

Cena bude udělena historicky poprvé v kategorii Jeden svět dětem za krátkometrážní film, který je součástí dopoledních školních projekcí. Vybírat jej budou samotní žáci a žákyně, kteří jsou zapojení do celoročních aktivit Jedno světa na školách.