Michaela Plchová

Hlavní koordinátorka

Milé divačky a diváci Jednoho světa, jsme ze srdce rádi, že se s vámi budeme moci po dvou letech zase znovu setkat v prostoru Kolárova divadla. Společné setkávání je jednou z věcí, které nám v období pandemie nejvíce chybělo a festival Jeden svět tuto možnost zase otevírá....

Číst více

Michaela Plchová

Hlavní koordinátorka

Milé divačky a diváci Jednoho světa,

jsme ze srdce rádi, že se s vámi budeme moci po dvou letech zase znovu setkat v prostoru Kolárova divadla. Společné setkávání je jednou z věcí, které nám v období pandemie nejvíce chybělo a festival Jeden svět tuto možnost zase otevírá. Letošním tématem jsou Cesty svobody a Cesty nesvobody, čímž se festival vrací nejen ke svým kořenům, ale především tím upozorňuje na nejpalčivější téma dneška. Šťastni jsou všichni lidé, kteří mohou žít ve svobodném světě! Válka na Ukrajině, totalitní režim v Bělorusku, Severní Koreji, omezování svobod v Honkongu, či nezávislých soudů v Polsku… Kam se člověk podívá, tam vidí spoustu příkladů nesvobody, ať už celonárodní, či pošlapávání svobod různých etnických i sociálních skupin.

Polický Jeden svět letos promítne 9 dokumentů, z nichž každý svým způsobem téma svobody i nesvobody otevírá. Velmi aktuální SOUDCI POD TLAKEM byli naším jasným kandidátem na zahajovací film, neboť postup vládnoucí strany proti polským soudcům až příliš zavání Orbánovou politikou v Maďarsku. Stejně tak jsme věděli, že musíme promítnout snímek ZATRACENÁ PRÁCE sledující vývoj Putinovy politiky a útlak nezávislých médií v Rusku.

Zveme vás ale i na další snímky – velice diskutovaný dokument KAŽDÁ MINUTA ŽIVOTA o výchově dětí, OPOUŠTĚT POČÁTKY, či JAK JSEM SE STALA PARTYZÁNKOU. Vizuálně krásné snímky, které nás zavedou do jiných krajin jako jsou DĚTI MLHY a SEVERNÍ PROUD.

Jako každý rok, k většině filmů přijedou diskutovat tvůrci, či odborníci na dané téma a my se s vámi rádi zapojíme do debat.

Vážení diváci, těšíme se na vás!

Na viděnou v Kolárově divadle

zavřít