O festivalu
Festival Jeden svět je už více než dvě desetiletí jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, promítaných v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům.
„Od samého začátku jsme chtěli dělat veliký festival, chtěli jsme udělat něco, co má význam nejen tady v České republice, ale i přes hranice České republiky,” říká zakladatel festivalu Igor Blaževič.
Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě.
Každoročně na něj přijíždějí desítky hostů z různých zemí světa – nejen filmových tvůrců a tvůrkyň, ale také protagonistů a obhájců a obhájkyň lidských práv. Diskuse s nimi jsou jedním z pilířů programu.
Organizační tým také usiluje o otevřenost a přístupnost všem divákům a divačkám, včetně těch nevidomých a slabozrakých, neslyšících a nedoslýchavých nebo lidí se sníženou pohyblivostí.
V posledních letech festival, tak jako ostatní, nejen kulturní akce, zasáhla pandemická vlna a zdravotní opatření s ní spojená v roce 2021 zabránila pořádání festivalu fyzicky. Tento ročník se navrací do kin, pochopitelně za dodržování všech platných bezpečnostních a hygienických nařízení.
Ředitelem festivalu je od roku 2018 Ondřej Kamenický.
Člověk v tísni vznikl v roce 1992 a dnes je jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě. Pomáhá lidem v 38 zemích světa a doma se kromě pořádání Jednoho světa věnuje také vzdělávání a pomoci lidem žijícím v sociálním vyloučení.
Projekty na festivalu

Kvalitní dokumenty z celého světa
Jeden svět pracuje s širokou definicí lidských práv, v programu proto najdete nejen dokumenty o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, ekologii a životním stylu.

Diskuse a debaty
Debaty s režiséry a režisérkami, hrdiny a hrdinkami filmů, lidskoprávními aktivisty i českými experty a expertkami jsou pro Jeden svět stejně důležité jako promítání filmů. Diskutujeme po většině projekcí (Q&A).

Dokumenty, které mění svět
Závěrečnými titulky v kině to nekončí. Některé dokumenty jsou provázány s osvětovou kampaní, k níž se mohou diváci přidat. Tyto kampaně často nabízejí možnost pomoci protagonistům filmů v jejich nesnázích. Najdete tu ale také obecnější kampaně, které nejsou spojené přímo s filmem, nýbrž s jeho tématem. Přítomné jsou i tipy na české organizace a iniciativy, které se tématům zachyceným ve filmech věnují. Možností, jak se zapojit a pomoci, je mnoho.

Mluvící kino
Mluvící kino přináší sérii exkluzivních debat se zahraničními experty a osobnostmi k vybraným tématům letošního ročníku Jednoho světa. Po projekci filmů dostanou pozvaní hosté prostor promluvit o svých zkušenostech a názoru na téma v krátké přednášce a diskuzi s publikem. Role moderátorů se ujmou renomovaní čeští novináři a novinářky.
Pokud není uvedeno jinak, všechny debaty proběhnou v angličtině se simultánním tlumočením do češtiny. Vybrané debaty jsou tlumočené do českého znakového jazyka.

Projekty ve virtuální realitě
Jeden svět se věnuje interaktivním dokumentárním projektům již od roku 2014 a stal se prvním českým festivalem, který představil samostatnou každoroční kategorii zaměřující se na filmy ve virtuální realitě. Festival tak divákům každoročně přináší kolem desítky projektů, které novátorským způsobem upozorňují na hrozby současné společnosti – od klimatické krize přes problematiku migrace až po imerzní vhledy do současných válečných konfliktů.

Jeden svět pro všechny
Jsme přesvědčeni, že právo na kulturní a veřejný život patří mezi důležitá lidská práva, a proto zpřístupňujeme festival co nejširšímu publiku. Všechny filmy mají české titulky, některé snímky i popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. Nabízíme filmy s audiopopisem pro nevidomé a slabozraké. Vybraný program je tlumočen do českého znakového jazyka a simultánně přepisován do českého jazyka.

Promítáme i pro žáky a studenty
Nezapomínáme ani na nejmladší diváky. Každoročně vybíráme dokumentární filmy uzpůsobené věku žáků a pro ty starší máme speciální nabídku z festivalového programu. V rámci školních projekcí probíhají i moderované diskuse. Vybraná nabídka pro školy je přístupná celoročně i po festivalu na portálu JSNS.CZ

Homo Homini
Součástí festivalu je rovněž udílení jediné české mezinárodní lidskoprávní ceny Homo Homini. Získávají ji osobnosti či skupiny, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv. Oceněným a jejich blízkým přináší morální podporu i větší pozornost mezinárodní komunity.

Překračujeme hranice
Vybrané filmy z každého ročníku promítáme také v Bruselu – evropským politikům a političkám a zástupcům mezinárodních organizací, kteří mají možnost ovlivnit rozhodování o důležitých lidskoprávních tématech. Tam, kde se aktivní lidé snaží rozjet vlastní festivaly dokumentů o lidských právech, často v zemích s nedemokratickými režimy, nabízíme podporu a pomocnou ruku v začátcích. Vydali jsme také praktickou příručku Jak založit lidskoprávní festival.

Filmy i po festivalu
Projekt Promítej i ty! funguje již jedenáct let a díky němu můžete vybrané filmy uvedené na Jednom světě promítat zdarma a legálně po celý rok, kdekoli na území České republiky.

Sesterské festivaly
Jeden svět dlouhodobě pomáhá vzniku lidskoprávních festivalů v zahraničí. Poskytuje jim zejména rady týkající se filmového programu, produkce a logistiky, mediální a fundraisingové strategie, doprovodných aktivit a pofilmových debat. Podílí se také na pravidelných seminářích a setkáních Festivals Meet Festivals, kde si organizátoři lidskoprávních festivalů mohou vyměnit praktické zkušenosti. Mnoho sesterských festivalů se stalo členy Human Rights Film Network.

Dbáme na životní prostředí
Festival Jeden svět si jako jeden ze svých cílů stanovil udržitelnost organizace festivalu a zpřístupňování důležitých environmentálních témat veřejnosti. Při přípravě i v průběhu festivalu se snažíme minimalizovat negativní dopady na životní prostředí – od třídění odpadů přes omezení zbytečného plýtvání až po podporu lokálních výrobců a organizací. MFF Jeden svět je také členem mezinárodní sítě The Green Film Network sdružující filmové festivaly, které se věnují environmentálním otázkám a snaží se o minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. The Green Film Network také podporuje a distribuuje dokumentární filmy.
Občas to nejde snadno, ale věříme, že to stojí za to. Věříme, že můžeme přispět k lepšímu životnímu prostředí pro všechny a že můžeme inspirovat další, aby se k nám přidali.