Jeden svět 2020 je s okamžitou platností přerušen / The One World 2020 is postponed until further notice

Festival Jeden svět 2020 je přerušen

V reakci na mimořádná opatření týkající se zamezení šíření koronaviru s okamžitou platností PŘERUŠUJEME FESTIVAL JEDEN SVĚT 2020. Rušíme veškeré projekce a doprovodné akce, odkládáme dopolední školní projekce a konání festivalu v regionech. Festival nekončí, budeme pokračovat...

Členové Klubu přátel mají nárok až na 3 vstupenky zdarma

Jste členem Klubu přátel Člověka v tísni? Přijďte si pro volňásky!

Každý ví, že pomáhat s Klubem přátel Člověka v tísni je nejen záslužné, ale i výhodné. Díky svému členství máte nárok také na několik volných vstupenek na festival Jeden svět. Co je pro to potřeba udělat? Jeden svět v Praze V Praze mají členové Klubu přátel...

Jana Alexová

Hlavní koordinátorka

Oscarové dokumenty a filmové experimenty ve virtuální realitě! Také letos jsme pro vás připravili znojemský výběr festivalových dokumentů. Spolu s řadou zajímavých hostů se budeme věnovat neotřelým současným tématům. Našemu vztahu k planetě, boji za svobodu slova ve Vietnamu, životu v obléhaném syrském Aleppu nebo třeba uměleckým experimentům v Severní Koreji. Hned úvodní úterní večer patří hlavnímu tématu letošního festivalu – Až naprší a uschne....

Číst více

Jana Alexová

Hlavní koordinátorka

Oscarové dokumenty a filmové experimenty ve virtuální realitě!

Také letos jsme pro vás připravili znojemský výběr festivalových dokumentů. Spolu s řadou zajímavých hostů se budeme věnovat neotřelým současným tématům. Našemu vztahu k planetě, boji za svobodu slova ve Vietnamu, životu v obléhaném syrském Aleppu nebo třeba uměleckým experimentům v Severní Koreji.

Hned úvodní úterní večer patří hlavnímu tématu letošního festivalu – Až naprší a uschne. Po projekci dokumentu Země medu, který byl letos nominován na dva Oscary, a snímku slavné kanadské herečky Ellen Page V té vodě něco je, budeme diskutovat o našem přístupu k přírodě, ke globální změně klimatu a k rostlinám a zvířatům, se kterými sdílíme planetu.

Ve středu se zaměříme na umění a jeho vliv na svět kolem nás. Prožijeme tak například důležitý obrat vietnamské zpěvačky Mai Khoi v jejím vztahu k vládnoucí straně. Po dokumentu se s námi spojí on line přímo do znojemského kina. Uvidíme také, jaké bizarní situace přinesla návštěva skupiny současných umělců v Severní Koreji.

Čtvrtek do kina Svět přinese téma syrské občanské války ve snímku Pro Samu. Je to další z dokumentů v našem výběru, který byl nominovaný na Oscara. Zároveň se budeme věnovat i situaci uprchlíků ve středozemním moři. Diskutovat s námi přijde Syřan žijící v Česku Assem Atassi nebo aktivistka Jana Nepalová, která vozí humanitární pomoc do uprchlických táborů v Řecku.

Zajímavé téma i hosty nabídne páteční večer. Po dokumentu Za mořem si budeme povídat s dělníky, kteří za prací do Znojma přijeli až z dalekých Filipín. Festival uzavřeme nahlédnutím na životní peripetie slavné kapely The Tap Tap.

Přestože je náš výběr dokumentů pestrý, něco je přece jen spojuje. Jsou to silné příběhy žen, které zobrazují. Ať už je to odvážná kapitánka zachraňující lidské životy ve středozemním moři, popová hvězda, která se rozhodne být disidentkou nebo třeba dívky, které pracují tisíce kilometrů od svých rodin. Jsou to osudy, které nás dokážou dojmout i inspirovat.

Těšíme se na vás od 24. do 27. března v Kině Svět.

Krátké filmy ve virtuální realitě můžete zhlédnout v rámci doprovodného programu 17. března v kavárně a galerii GaP na Kollárově ulici.

zavřít