Jeden svět 2020 je s okamžitou platností přerušen / The One World 2020 is postponed until further notice

Festival Jeden svět 2020 je přerušen

V reakci na mimořádná opatření týkající se zamezení šíření koronaviru s okamžitou platností PŘERUŠUJEME FESTIVAL JEDEN SVĚT 2020. Rušíme veškeré projekce a doprovodné akce, odkládáme dopolední školní projekce a konání festivalu v regionech. Festival nekončí, budeme pokračovat...

Členové Klubu přátel mají nárok až na 3 vstupenky zdarma

Jste členem Klubu přátel Člověka v tísni? Přijďte si pro volňásky!

Každý ví, že pomáhat s Klubem přátel Člověka v tísni je nejen záslužné, ale i výhodné. Díky svému členství máte nárok také na několik volných vstupenek na festival Jeden svět. Co je pro to potřeba udělat? Jeden svět v Praze V Praze mají členové Klubu přátel...

Jaromír Orel

Dramaturg

orel

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět přinese také letos šokující i pozitivní dokumenty s hosty a besedami. V Uherském Hradišti bude k vidění celkem 12 premiérových dokumentů nejen o ekologických problémech, ale také o válce, bezpráví, aktivismu a pokusech najít alternativu. Hlavní program v kině Hvězda, Felixově sále a v Cafe Portal ještě před festivalem doplní další filmové projekce (V síti a Krajina v tísni) a během něj výstavy,...

Číst více

Jaromír Orel

Dramaturg

orel

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět přinese také letos šokující i pozitivní dokumenty s hosty a besedami. V Uherském Hradišti bude k vidění celkem 12 premiérových dokumentů nejen o ekologických problémech, ale také o válce, bezpráví, aktivismu a pokusech najít alternativu. Hlavní program v kině Hvězda, Felixově sále a v Cafe Portal ještě před festivalem doplní další filmové projekce (V síti a Krajina v tísni) a během něj výstavy, koncerty a Jeden svět pro školy.

Proč dochází ve studnách voda a z kohoutků teče čím dál slabším proudem? Proč vysychají pole, stromy nemají dost vláhy a v řekách ubývá vody? Je na místě si uvědomit, že za tohle můžou klimatické změny způsobené činností lidí a zároveň začít dělat kroky, které nastartovaný negativní trend co nejdříve zastaví. Ano, škod je napácháno mnoho a velká část z nich představuje škody takřka nevratné, ale i tak má smysl začít a předejít nejhoršímu. Nikdo z nás by si asi nepřál, aby krajina vypadala podobně jako po ekologické katastrofě v ruském Karabashi, kterou způsobilo úmyslné překračováním limitů těžby a šetření na čističkách. Dokument Měděné hory (Copper Mountains) je výstižným varováním. Ekologii se věnuje také Země medu (Honeyland) zachycující, kterak chamtivost přináší zkázu a ničí ideální harmonii velmi dlouho budovanou přírodou. Estonský film Kruh (The Circle) formou časosběru do detailu rozebírá všechna úskalí života v komunitní ekofarmě. Náš dramaturgický tým vybral také vtipný, pozitivní dokument o řecké mini farmě nazvaný Když rajčata poslouchají Wagnera (When Tomatoes Meet Wagner).

Otázku lidských práv a práv zaměstnanců zajímavě vykreslí šokující dokument Za mořem (Overseas) o Filipínkách, které jsou na kurzu připravováni na to, že s nimi bude "za mořem" zacházeno jako s novodobými otrokyněmi. Jaké to je být prostitutkou a své tělo nabízet jako zboží? Německý dokument Lovemobil ukazuje, že mnohem smutnější, než si většina z nás dokáže představit. Velmi podivný, ale šťastnější život vede mexická Půlnoční rodina (Midnight family), provozující ambulanci pro potřebné a jejich tíživá finanční situace je činí ještě solidárnějšími v rámci rodiny i vůči klientům. Velmi osobní sen si naopak plní česká chovatelka huskyů Jana Henychová. Její Psí láska zcela dominuje jejímu životu a vítězství v náročném závodě je jí nade vše.

Vášně jsou různé... Mladí mniši v klášteře v Bhútánu například zcela propadli mobilním telefonům. Film Zazpívej mi (Sing Me a Song) se zamýšlí nad hodnotami, které díky digitální revoluci získali a ztratili. Zcela jiná situace je ve Vietnamu, kde je sice povoleno soukromé podnikání, ale jsou potlačována lidská práva. Mai Khoi and The Dissidents ukazuje revoltu mladé zpěvačky, která dobrovolně vyměnila pohodlnou kariéru hudební hvězdy za život disidentky. Výtečný slovenský dokument Ztracený domov vznikl formou bezprostředního kontaktu s válkou v Iráku. Její krutost uvidíte očima dvou slovenských zdravotníků a optikou kamery mladého režiséra Juraje Moravce. Válkou je prosáklý také koprodukční film Provinční městečko E (Town of Glory). Ten ukáže, jak se promítá ruská válečná propaganda v osudech dvou místních patriotů.

Regionální program Jednoho světa v Uherském Hradišti oslovuje široké spektrum diváků. Nabízí pečlivě vybrané premiérové dokumenty s kvalitními českými titulky a přidanou hodnotou v podobě besedy s hostem. Tenhle komfort vám internet neposkytne! Vstupné je opravdu nízké a pro studenty, seniory a ARŤáky je ještě sympatičtější. Přijďte si občerstvit mysl, rozšířit obzory a seznámit se s lidmi se stejným naladěním! Ve Hvězdě, Felixovi i Portalu bude svobodný prostor pro všechny.

Jaromír Orel

zavřít