Zemětaje

Problémy související s klimatickou změnou a životním prostředím se propisují do životů lidí po celém světě. Proto se Jeden svět nemůže obejít bez sekce, která se těmto otázkám věnuje. Letošní ročník nebude výjimkou, kategorie Zemětaje je opět naplněna rozmanitými filmy nahlížejícími téma z mnoha úhlů. 

Podíváme se do Dánska, které chce do roku 2030 omezit množství uhlíkových emisí o 70 %. Snímek nazvaný podle této strategie 70/30 ukazuje, jak složité může být zavádět udržitelná opatření na nejvyšší politické úrovni. Do vzdálených koutů Sibiře nás zavede film Zimovova hypotéza. Stárnoucí vědec v něm představuje svůj fascinující projekt – v tzv. Pleistocenním parku se snaží obnovit flóru a faunu z doby ledové, aby zamezil nebezpečnému rozmrzání permafrostu. 

V úplně jiných geografických podmínkách čelí změně klimatu také mladičká Aya. Její domov, malý ostrůvek u Pobřeží slonoviny, brzy kvůli stoupající hladině oceánu zmizí. Dospívající dívka není ochotná smířit se s faktem, že místo, které doposud považovala za jediný možný domov, bude muset dříve či později opustit. Umělecké, postapokalyptickou atmosférou prosycené vyjádření problematiky jaderné energie našel čínský režisér Liang Zhao v dokumentu Co jsme to udělali?. Prostřednictvím genia loci černobylského a fukušimského okolí prozkoumává vliv jádra na životní prostředí. Jaká budoucnost nás s ním čeká? 

O tomto a mnohém dalším jsou letošní Zemětaje.

Čtyři chemici oblečení v bílých kombinézách stojí na suchém poli u růžově květoucího stromu.

Filmy z kategorie Zemětaje

Další tematické kategorie