Když město povstane

When a City Rises

Česká premiéra

Prostřednictvím příběhů pětice mladých lidí film zaznamenává dramatický průběh studentských protestů na univerzitě během masových demonstrací za svobodu a demokracii v Hongkongu.

Obyvatelé Hongkongu se po desetiletí snažili prosazovat demokracii pokojnou cestou. V roce 2019 se však situace radikálně změnila: nový zákon umožňující hongkongské vládě vydávat obviněné osoby úřadům pevninské Číny k dalšímu trestnímu stíhání vyvolal obrovskou vlnu demonstrací, při nichž vzduchem létaly gumové projektily, slzný plyn i zápalné lahve. Na Čínské univerzitě v Hongkongu došlo k masivní stávce, studenti a studentky žádali amnestii pro zatčené a volali po nezávislém vyšetřování policejního násilí. Protagonisté filmu Eve, představitelka studentské unie, Tan, ocitající se v první linii bojů, a další mladí lidé jako Jessica, MJ a William v boji za svobodu a demokracii nasadili své zdraví i životy.

Impact

Protesty za autonomii Hong Kongu hýbaly světem podobným způsobem, jako protesty po prezidentských volbách v Bělorusku. Dokumentární film Když město povstane je zachycuje optikou individuálních příběhů několika protestujících, primárně studentů. Kampaní na podporu Hong Kongu je celá řada, solidaritu lze snadno vyjádřit například díky Hong Kong Watch. Na jejich stránkách si můžete projít aktuální kampaně a také přispět finančním darem, čímž se sami stanete členem této „hlídky“. https://www.hongkongwatch.org/donate

Vaše hodnocení

O filmu

Hongkong
2021 / 103 min.

Režie
The Director´s Collective

Jazyk
Cantonese/ English

Titulky
České, Anglické

Režie

The Director´s Collective

The Director´s Collective

Projekce

24. 3.
20:00 h
Znojmo: Kino Svět
24. 3.
20:30 h
Praha: Bio Oko
Debata
Sinead Kirwan, producentka
25. 3.
18:00 h
Ostrava: Centrum Pant
26. 3.
15:30 h
Praha: Kino Lucerna VS
Debata
Sinead Kirwan, producentka
27. 3.
20:00 h
Plzeň: Moving Station
31. 3.
17:00 h
Olomouc: Muzeum moderního umění (Besední sál)
31. 3.
18:00 h
Brno: Univerzitní kino Scala
Family friendly
01. 4.
17:00 h
Ústí nad Orlicí: Malá scéna

Další filmy z tematické kategorie Cesty svobody