Kuráž

(Courage)

Běloruské svobodné divadlo už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice. V době, kdy se země ocitá na rozcestí, je ale fungování divadla ohroženo více než kdy dříve.

Zápas o tvůrčí svobodu a svobodu slova se v Bělorusku ocitá v bodě historického zlomu. Vytrvalost a odvaha tisíců protestujících, kteří volají po změnách a demokracii, zatím naráží na stejně vytrvalé státní násilí a zatýkání, jímž se opresivní režim snaží urputně udržet u moci. Jaké budou další osudy členů a členek nezávislého Běloruského svobodného divadla v následujících dnech a týdnech? Celá země se v současnosti stává jevištěm, na němž je každý nucen zaujmout roli ve skutečném zápase o budoucí podobu Běloruska.

Impact

Devátý srpen 2020 byl dnem, kdy byl Alexandr Lukašenko pošesté zvolen běloruským prezidentem. Následně po celé zemi vypukly protesty, které sledoval celý svět. Snímek Kuráž dokázal velmi rychle přijít s působivou reflexí celé situace z pohledu ansámblu Běloruského svobodného divadla. Na podporu protestujících Bělorusů, jejichž svoboda projevu byla vytrvale umlčována represivními státními složkami, vzniklo hned několik iniciativ. Amnesty International sbírá podpisy na podporu svobodného Běloruska. Díky Human Rights Foundation mohou lidé vyjádřit solidaritu s Běloruskem finančním příspěvkem. Cílem Belarus Solidarity Fund jsou dva miliony dolarů a k tomuto cíli rozhodně míří!

O filmu

Režie: Aliaksei Paluyan
Německo, Bělorusko
2021 | 90 min.

Jazyk: Bělorusky, Rusky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Režie

Aliaksei Paluyan

Filmografie
2021 - Courage
2019 - Lake of Happiness
2018 - Ruhestörung
2017 - Country of Women

Aliaksei Paluyan

Projekce

10. 05. 19:00 Jeden svět živě: Stream
ČZJ tlumočení CART Simultánní přepis Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataLinda Bartošová, moderátorka, Česká televize
Tomáš Petříček, bývalý ministr zahraničních věcí České republky
Aliaksei Paluyan, režisér
Kyril Masheka, běloruský herec a aktivista ze skupiny Pussy Riot
Natallia Satsunkevich, koordinátorka lidskoprávního centra Vjasna
17. 05. 21:00 Liberec: Lidové sady Liberec
26. 05. 20:15 Praha: DOX
DebataNatallia Satsunkevich, koordinátorka lidskoprávního centra Vjasna
26. 05. 20:30 Český Krumlov: Klášterní dvůr
28. 05. 20:00 Police nad Metují: Terasa před Muzeem papírových modelů
31. 05. 18:00 Brno: Kino Art
31. 05. 21:00 Boskovice: Prostor
02. 06. 20:30 Brno: Kinostan v Lužánkách
03. 06. 19:00 Ostrava: Centrum Pant
03. 06. 20:30 Sušice: Ostrov Santos

Další filmy z tematické kategorie Mezinárodní soutěž

Krtek

Krtek

Svérázný dánský režisér Mads Brügger opět posunul hranice své originální tvorby. Tentokrát nachystal past, do které se chytil severokorejský diktátorský režim.

Kubánský tanečník

Kubánský tanečník

Alexisovým snem je stát se nejlepším kubánským tanečníkem. Než se ale stačí protančit Národní baletní školou v Havaně, život mu přinese nečekanou změnu: jeho rodiče se rozhodnou Kubu opustit.

Kuráž

Kuráž

Běloruské svobodné divadlo už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice. V době, kdy se země ocitá na rozcestí, je ale fungování divadla ohroženo více než kdy dříve.

O muži, který hledal svého syna

O muži, který hledal svého syna

Každoročně zmizí v Číně beze stopy obrovské množství dětí, po kterých zoufalí rodiče neúnavně pátrají. Únosy batolat a jejich prodej bezdětným párům je už celá desetiletí neřešeným sociálním problémem.

Prezident

Prezident

Konec diktatury Roberta Mugabeho přinesl Zimbabwe naději na změnu. Ale teprve volba nového prezidenta ukáže, zdali se zemi podaří opustit své totalitní dědictví a vykročit cestou skutečné demokracie.

Sabája

Sabája

Napospas tzv. Islámskému státu bylo ponecháno celé jedno město s jezídskými obyvateli, jehož ženy skončily v otroctví. Za jejich záchranou se vypravuje hrstka obyčejných mužů. Námět jako z dobrodružného románu je však realitou.

Usmíření

Usmíření

Albánská tradice v případě vraždy ukládá rodině oběti povinnost buď zločinci veřejně odpustit, nebo na něm vykonat pomstu. Netřeba dodávat, že taková volba a její následky mají nebývalý dopad na celou společnost.

Z deště pod okap

Z deště pod okap

Andrij se svojí rodinou opustil válkou zmítanou Sýrii a usadil se na Ukrajině, kde se ale ocitl v centru dalšího konfliktu.

Zbylo nám jen slunce

Zbylo nám jen slunce

Mateo se narodil uprostřed pralesů v Paraguayi jako člen kmene Ayoreů. S pokročilým věkem cítí potřebu uchovat jedinečné dědictví svého národa a předat jej dalším generacím.

Zkrocení přírody

Zkrocení přírody

Kořeny staletých gruzínských stromů sahají hluboko. Ne ale dost na to, aby nemohly být vykopány a přepraveny do soukromé zahrady bývalého předsedy vlády Gruzie.