Vlci na hranicích

(Wolves at the Borders)

Kdo tady byl dříve: vlk, nebo člověk? Dokument sleduje návrat vlků do českých lesů a ukazuje náš rozpolcený vztah ke krajině na případu sporu obyvatel v malé obci na Broumovsku.

Na jedné straně stojí chovatelé ovcí a statkáři s obavami o svá zvířata. Na druhé straně pak ekologická farmářka a část místních, která příchod vlků vítá. Vidí v nich totiž možnost na obnovu přírodní rovnováhy v krajině. Celou situaci diriguje svérázný starosta obce Vernéřovice. Spory o neviditelného nepřítele začínají diskuzí u piva v hospodě a posléze se vystupňují v masivní protestní akce. Snímek je observační mozaikou rozličných motivací, postojů a obav, které provázejí vítače i odpůrce vlků ve volné krajině.

Impact

Dokument Vlci na hranicích ukazuje dva neslučitelné názorové tábory a jejich pohled na návrat vlků do blízkosti lidských obydlí. Jedni poukazují na nebezpečí a škody, které šelmy způsobují, druzí argumentují přirozeností tohoto návratu, kterému nelze zabránit, aniž bychom narušili přirozený cyklus přírody. Hnutí DUHA se této problematice věnuje zevrubně, organizují dobrovolníky do vlčích hlídek, snaží se bojovat proti pytláctví a chránit velké šelmy před dalšími nebezpečími, které jim od lidí hrozí. Jejich snahu lze podpořit finančním darem nebo koupí unikátních fotografií šelem z fotopastí.

O filmu

Režie: Martin Páv
Česká republika
2020 | 77 min.

Jazyk: Česky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Přehrát online

Kategorie

Česká soutěž

Režie

Martin Páv

Filmografie
2020 - Wolves at the Borders
2018 - Vote for Kibera

Martin Páv

Projekce

16. 05. 17:00 Jeden svět živě: Stream
Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataMartin Páv, režisér
22. 05. 20:30 Praha: Kinská
Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataMartin Páv, režisér
28. 05. 20:30 Český Krumlov: Klášterní dvůr
29. 05. 18:30 Třebíč: Komunitní centrum Moravia
01. 06. 20:30 Sušice: Ostrov Santos
01. 06. 20:30 Brno: Kavárna Trojka
03. 06. 19:00 Ostrava: Kino Etáž
04. 06. 20:30 Brno: Kino Art

Další filmy z tematické kategorie Česká soutěž

Anny

Anny

Nový časosběrný snímek Heleny Třeštíkové zachycuje šestnáct let v životě Anny, která si ve čtyřiceti šesti letech začne přivydělávat jako pouliční prostitutka.

Bílá na bílé

Bílá na bílé

Videodeník slovenské režisérky Viery Čákanyové z Antarktidy vznikal při natáčení jejího oceňovaného filmu FREM. Silná osobní zpověď nastoluje kromě environmentálního tématu i pochyby o vlastním konání.

Bydlet proti všem

Bydlet proti všem

Jak zacházet s lidmi, kteří nejsou z různých důvodů schopní zajistit si vlastní bydlení? Čeští politici zaujímají protichůdné postoje a jejich vzájemný střet vyplouvá napovrch ve vší intenzitě.

Jak Bůh hledal Karla

Jak Bůh hledal Karla

Existenciálně-komediální roadmovie, ve které český filmový štáb vyráží do Polska poznávat tamní víru v Boha. Snímek nezapře charakteristický rukopis osvědčeného dua Klusák–Remunda.

Manželství

Manželství

Časosběrný dokument sledující vztah Zdenky a jejího pákistánského přítele Tabiše, kteří se potkali při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žili svůj vztah především online.

Na značky!

Na značky!

„Jedinec nic, celek vše,“ tak zní motto sokolského hnutí sdružujícího tisíce lidí, kteří se jednou za šest let sjedou do Prahy, aby společně předvedli dechberoucí představení. Lidská komedie o společnosti, ve které dnes žijeme.

Nová šichta

Nová šichta

„Z horníka programátorem“ je lákavý novinový titulek, má ale tato premisa šanci na úspěch? Po čtvrt století pod zemí hledá propuštěný dělník novou životní cestu.

Sovětský člověk

Sovětský člověk

Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, žilo v něm téměř tři sta milionů lidí. „Sovětských lidí“. Šlo jen o mýtus propagandy, nebo „homo sovieticus“ opravdu existoval? A stal se už minulostí?

Vlci na hranicích

Vlci na hranicích

Kdo tady byl dříve: vlk, nebo člověk? Dokument sleduje návrat vlků do českých lesů a ukazuje náš rozpolcený vztah ke krajině na případu sporu obyvatel v malé obci na Broumovsku.

Zákon lásky

Zákon lásky

Jedna věc je o rovnosti mluvit, druhá je ctít ji a zvednout pro ni ruku. Cesta za zlegalizováním rovnoprávného manželství všech lidí v Česku zatím není u konce.