Kolektiv
(Collective)
Během koncertu v bukurešťském klubu vypukne 30. října 2015 požár, který si vyžádá životy 64 lidí. Více než polovina obětí z celkového počtu však zemře až v nemocnicích. Jak se to mohlo stát?
V prvních okamžicích šoku po požáru v klubu Colectiv vláda rodiny obětí a celou veřejnost ujišťuje, že se o popálené pacienty dokážou bukurešťské nemocnice postarat a odmítne pomoc ze zahraničí. Následuje další šok. Investigativní reportéři zjistí, že mnozí pacienti podlehli infekci způsobené bakteriemi. Film sleduje rozkrývání spletitých korupčních a klientelistických sítí, které obestírají celé rumunské zdravotnictví. A jsou do nich zapleteni všichni – od lékařů a dodavatelů přes šéfy nemocnic až po politiky a zákulisní hráče temného byznysu. Dokument sleduje neohrožené novináře a mladého ministra zdravotnictví, jak bojují s hydrou, která vysává peníze daňových poplatníků a zabíjí pacienty. Napínavý snímek Alexandra Nanau byl uveden na filmovém festivale v Benátkách, na IDFA, Sundance i dalších mezinárodních festivalech a získal řadu ocenění.
Česká premiéra
O filmu
Režie: Alexander Nanau
Rumunsko, Lucembursko
2019 | 109 min.
Jazyk: Anglicky, Rumunsky
Titulky: Anglické
Kategorie
Režie
Alexander Nanau
Filmografie
2019 - Kolektiv
2014 - Toto and His Sisters
2009 - The World According to Ion B.
2006 - Peter Zadek inszeniert Peer Gynt
Sales
Shoshi Korman
Cinephil
e-mail: shoshi@cinephil.com
Projekce
11. 09. 20:00 | Kasárna Karlín - kinosál |
|
|||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
18. 09. 17:30 | Evald |
|
Další filmy z tematické kategorie Diagnóza
Horečka
Co kdyby existovalo jednoduché a levné řešení na boj s malárií? Zní to dobře. Ale ne všem se líbí. Specialista na hmyz Richard z Univerzity v Nairobi, bylinná praktička Rehema nebo organizátorka zdravotnických dobrovolníků Gertrude věří, že Afričané dokážou parazity porazit sami.
Chvíli tu nebudu
Vhled do života epileptiků se mění v esej pokládající základní existenciální otázky. Čtveřice protagonistů se za pomoci psychologů a umělců snaží zprostředkovat, co jejich vědomí prožívá v momentech, kdy to pro okolní svět vypadá, že „tady nejsou“.
Kolektiv
Během koncertu v bukurešťském klubu vypukne 30. října 2015 požár, který si vyžádá životy 64 lidí. Více než polovina obětí z celkového počtu však zemře až v nemocnicích. Jak se to mohlo stát?
Matka
Pomm pracuje jako pečovatelka v malém soukromém domově pro nemocné s Alzheimerovou chorobou v thajském Čiang Mai. Maya zatím žije se svým manželem ve Švýcarsku, ale on i jeho dcery postupně dospívají k přesvědčení, že jí nejsou schopni zajistit potřebnou péči.
Půlnoční rodina
Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. Při zachraňování životů se ocitají na hraně zákona i existenciální tísně.
Za řekou Salwin
Skupina lékařů na thajsko-barmské hranici poskytuje zdravotní péči i v místech, kde státní infrastruktura prakticky neexistuje.
Ztracené vzpomínky
Dojemný a tíživý portrét otce, který se vinou nastupující demence postupně proměňuje z aktivního farmáře v naštvaného a zmateného muže ztraceného ve vlastní hlavě, natáčí pro uchování vzpomínek jeho vlastní syn.
Další filmy z tematické kategorie Mezinárodní soutěž
A proto skáču
Jak zažívají svět děti a dospívající s poruchou autistického spektra? Názorný příklad přináší kniha japonského autora Naokiho Higašidy, podle jehož reflexe vlastní zkušenosti s autismem byl natočen stejnojmenný film.
Acasa, můj domov
Únik od rozrůstající se rumunské metropole se nyní, po dvou desetiletích, blíží ke konci. Rodina moderních poustevníků se má začlenit do systému a přijmout všechny jeho klady i zápory.
Autoportrét
Fascinují ji lidské tváře – svoji vlastní však před světem dlouho skrývala. Ve snaze zastavit čas propadla Lene kouzlu fotografie, ale i touze nikdy nedospět a mít totální kontrolu nad svým vlastním tělem.
Jizvy
Vetri se rozhodla vyhledat své spolubojovnice, bývalé dětské vojačky. Ty stejně jako ona bojovaly za samostatnost tamilského státu na severu Srí Lanky. V hovorech spolu otevírají traumata z války a odhalují příběhy, které měly být zapomenuty.
Kolektiv
Během koncertu v bukurešťském klubu vypukne 30. října 2015 požár, který si vyžádá životy 64 lidí. Více než polovina obětí z celkového počtu však zemře až v nemocnicích. Jak se to mohlo stát?
Malířka a zloděj
Dokumentární dvojportrét vykresluje podivuhodné přátelství, které se utváří mezi českou malířkou žijící v Oslu a norským trestancem usvědčeným z toho, že z galerie odcizil její obrazy.
Město plné smogu
Čína, dlouhodobě sužovaná smogem, vyhlásila válku „za obranu modrého nebe“. Ve městě Lang-fang poblíž Pekingu se v rámci ní schyluje k důležité bitvě.
Ninosca
Uprostřed hor v Nikaragui se jedna žena rozhodne vzepřít osudu, který je do značné míry určován kulturou machismu.
Paní F
V Nigérii jako by ženy ani nebyly součástí veřejného života. Aktivistka známá jako „Paní F“ pořádá workshopy a veřejná vystoupení, na nichž si ženy před svou komunitou snaží doslova vydupat potřebný respekt.
Tímhle vlakem jedu
Jízda nákladními vlaky jako nomádský životní styl, odmítavý postoj k současné společnosti nebo vymezení se vůči rodině. Na pozadí ubíhající krajiny dokument přináší portrét žen, které této (ne)závislosti plně propadly.
Z očí do očí
Finská organizace pomáhá rodinám obětí násilných zločinů truchlit. Klíčovým bodem programu je však i setkání s člověkem, který smrt milované osoby zavinil.
Zazpívej mi
Jaký dopad mohou mít digitální technologie na integritu prastaré duchovní tradice buddhismu? Časosběrný portrét mladého mnicha z kláštera v odlehlém koutě bhútánských hor nabízí k zamyšlení jedno z méně diskutovaných rizik digitální revoluce.
Země je modrá jako pomeranč
Společná tvorba vlastního filmu je pro matku a její děti způsobem, jak se vyrovnat s traumaty z války v ukrajinském Donbasu.