Filmy A-Z
-22.7°C
Setkání s nebezpečným ledovcem nemusí být vždy jako na Titanicu. Introspektivní virtuální zážitek přináší meditativní setkání s ledem doprovázené elektronickou hudbou.
#příběhšikany
Rosalie sedí ve svém pokoji a vypráví, proč se občas necítí bezpečně ani doma. Prošla si šikanou ve škole i v online světě a s jejími následky se potýká doposud.
A proto skáču
Jak zažívají svět děti a dospívající s poruchou autistického spektra? Názorný příklad přináší kniha japonského autora Naokiho Higašidy, podle jehož reflexe vlastní zkušenosti s autismem byl natočen stejnojmenný film.
Acasa, můj domov
Únik od rozrůstající se rumunské metropole se nyní, po dvou desetiletích, blíží ke konci. Rodina moderních poustevníků se má začlenit do systému a přijmout všechny jeho klady i zápory.
Advokátka
Izraelská právnička Lea Tsemel téměř padesát let obhajuje mandanty, jež ona sama pokládá za politické vězně. Valná část veřejnosti pro ně má jiné označení. Teroristé.
Ahoj, robote
Současný vývoj domácích humanoidních robotů čím dál přesvědčivěji vychází vstříc naší potřebě přisuzovat lidské znaky pokročilým strojům. Ačkoli současně víme, že nás pouze napodobují, protože tak byly naprogramovány.
Andělé z Diamond Street
Povzbuzující portrét malé komunity lidí se zázemím v kostele na Diamond Street ve Filadelfii. Společenství pomáhá bezdomovcům, sociálně slabým i imigrantům. Jednou z nově příchozích je Carmela, která nalezne útočiště v místní kuchyni.
Animalia Sum
Živočišné zdroje již docházejí a velkochovy dobytka vedou k prohlubování klimatické krize. Na scéně se tedy objevuje hmyz jako jídlo budoucnosti. Co na to ale samotní brouci?
Antropocén VR
Tři kapitoly ve třech imerzivních prostředích představí tři různé činnosti lidstva napříč světem: obchod se slonovinou, vršení skládky v Africe, těžbu italského mramoru.
Aswang
Filipínská režisérka Alyx Ayn Arumpac přináší děsuplné svědectví o válce proti drogám, kterou vyhlásil svému lidu prezident Rodrigo Duterte. Státem sponzorované násilí zvolna vede ke společenskému rozpadu.
Autoportrét
Fascinují ji lidské tváře – svoji vlastní však před světem dlouho skrývala. Ve snaze zastavit čas propadla Lene kouzlu fotografie, ale i touze nikdy nedospět a mít totální kontrolu nad svým vlastním tělem.
Ayahuasca – psychedelická pouť
Propad do halucinace, ve které člověk objevuje nitro přírody i podstatu veškerého bytí. Projekt přináší virtuální odvar z ayahuascy, která je stále vyhledávanějším a oblíbenějším psychedelikem.
Barva spravedlnosti
V New Yorku zasedne inscenovaný soud, aby projednal nepřiměřenost zásahu policie při zatýkání Erica Garnera, které skončilo jeho smrtí. Dá se navzdory rasové kontroverzi dobrat spravedlivého verdiktu?
Běhej jako holka
Životní příběh Keňanky Visiline Jepkeshové, která se chce vymanit z chudoby a podřadného postavení prostřednictvím kariéry maratonské běžkyně.
Bezzemci
Lidé bez přístupu k zemědělské půdě demonstrují svůj nesouhlas se situací v Brazílii radikálními protesty, jichž se účastní celá komunita.
Buddha v Africe
Sirotčinec Amitofo Care Center (ACC) v Malawi, provozovaný tchajwanským buddhistickým řádem Fo Kuang Šan, nabízí mladým lidem naději na budoucnost výměnou za oddanost a poslušnost.
Češi jsou výborní houbaři
Jak by se lopocení homo sapiens jevilo mimozemské inteligenci? Co by mimozemšťané říkali na lidské zacházení s naší planetou? A čím by se v péči o přírodu vymykali zrovna Češi?
Čínský umělec v exilu
Anonymní čínský umělec bojuje proti totalitnímu státu, který už dohnal mnoho jeho kolegů. Co zmůže jeden člověk proti zdánlivě všemocnému režimu?
Dělníci ve slevě
Ve sklepní manufaktuře v pákistánském Karáčí, která vyráběla oblečení pro německý obchodní řetězec, propukl před osmi lety požár. Na místě tehdy pohřbil 258 lidí.
Děti z mizejícího ostrova
Ostrov Isle de Jean Charles v americké Louisianě mizí vlivem environmentální změny pomalu, ale jistě pod mořem. Pro rodinu Brunetových je ostrov jediným domovem, který kdy měla.
Dopis
Čtyřiadevadesátiletá nebojácná Margaret musí čelit nařčení z čarodějnictví, s kterým přišli někteří členové její vlastní rodiny. V Keni se desítky starých žen i mužů stávají obětí lynče kvůli obvinění z čarodějnictví, z něhož je nezřídka osočují vlastní příbuzní.
Držme spolu
V první polovině roku 2019 vyšel Hongkong do ulic. Z gesta pokojného občanského protestu se během následujících týdnů a měsíců stal akt zoufalého vzdoru proti stupňované represi.
Dvojí život Li Ermao
Časosběrný příběh života trans ženy Ermao je portrétem člověka toužícího po lásce a přijetí, jehož život je plný drsných zvratů odehrávajících se v městském i rurálním prostředí současné Číny.
Feministryně
Zákulisí nejvyšší světové politiky pohledem bývalé švédské ministryně zahraničí Margot Wallström, která si při nástupu do funkce předsevzala, že bude prosazovat feministickou zahraniční politiku.
FREM
Lidský druh si začíná uvědomovat svou pomíjivost a lidská identita se ocitá v krizi. Snímek se pokouší tento pocit reflektovat a vytváří neantropomorfický pohled na krajinu a přírodu. Audiovizuální rekviem za druh homo sapiens.
Hluché dny
Hlavními hrdiny poetického dokumentu, v němž se stírá hranice mezi realitou a fikcí, jsou ti nejvyloučenější z vyloučených: neslyšící děti ze zbídačených podmínek romských osad na Slovensku.
Hooligan Sparrow
Jie Chaj-jen neboli Hooligan Sparrow je neohrožená lidskoprávní aktivistka bojující v Číně především za práva žen. Klidně zadarmo pracuje v nevěstincích, aby prostitutkám vymohla právní status a nárok na zdravotní péči.
Horečka
Co kdyby existovalo jednoduché a levné řešení na boj s malárií? Zní to dobře. Ale ne všem se líbí. Specialista na hmyz Richard z Univerzity v Nairobi, bylinná praktička Rehema nebo organizátorka zdravotnických dobrovolníků Gertrude věří, že Afričané dokážou parazity porazit sami.
Chartúmský ofsajd
Bez profesionálního vybavení, v utajení a oddělené plotem od zbytku světa trénují fotbal súdánské ženy. Jejich výkony i nadšení jsou sice srovnatelné s muži, ale súdánská vláda nechce o ženském družstvu ani slyšet.
Chvíli tu nebudu
Vhled do života epileptiků se mění v esej pokládající základní existenciální otázky. Čtveřice protagonistů se za pomoci psychologů a umělců snaží zprostředkovat, co jejich vědomí prožívá v momentech, kdy to pro okolní svět vypadá, že „tady nejsou“.
iHuman
Umělá inteligence čím dál rychleji přetváří povahu světa. Výpovědi povolaných odborníků ukazují, jak široká je škála těchto změn a nakolik ovlivňují úděl člověka i lidstva.
Jak zmizet
Počítačové střílečky bývají věrnou nápodobou skutečných válečných konfliktů. Jeden důležitý prvek z reálného světa v nich ale chybí – možnost neúčastnit se boje a dezertovat.
Jeskyně
Syrská občanská válka uvěznila v obležené východní Ghútě 400 000 civilistů, kteří soustavně čelí náletům. Mnohým z nich poslední záchranu skýtá nemocnice s komplexem podzemních krytů, zvaným též Jeskyně.
Jezero
Personifikované Čadské jezero se během vtahující VR prohlídky samo svěřuje se svými problémy a nenásilným způsobem s nimi seznamuje diváky.
Jizvy
Vetri se rozhodla vyhledat své spolubojovnice, bývalé dětské vojačky. Ty stejně jako ona bojovaly za samostatnost tamilského státu na severu Srí Lanky. V hovorech spolu otevírají traumata z války a odhalují příběhy, které měly být zapomenuty.
Jsem tvé druhé já
Volnomyšlenkářský mladík Dylan žije z vlastní vůle na ulici, za bezdomovce se ale nepovažuje. Životem proplouvá zdánlivě bez sebemenších potíží. Jakou cenu za svou svobodu ve skutečnosti platí?
Karla a Nordahl
Šestiletá Karla je výřečná dívka. I když je mladší než její bratr Nordahl, musí svému sourozenci pomáhat víc, než je běžné. Nordahl totiž trpí epilepsií a má potíže s učením.
Kazašský boj s hudbou
Kazašská skupina Ninety One rozbouřila konzervativní vody místní hudební scény i přísně hierarchické společnosti. Muzikanti s make-upem, náušnicemi a nabarvenými vlasy sice nadchli desetitisíce fanoušků, pro svou jinakost však ve vlastní zemi čelí vlnám odporu, rušení koncertů i výhrůžkám.
Kde vládne chaos
Medička Daniella spolu s dalšími založila a řídí organizaci Zelený kříž ve Venezuele. Dobrovolnická organizace sdružuje lékaře i studenty a studentky medicíny, kteří se během masivních protestů v roce 2017 neváhali vydat do ulic a pomáhat zraněným.
Když rajčata poslouchají Wagnera
Elia, malá zapadlá vesnice v Řecku, pomalu vymírá. Bratranci Aleko a Christos přicházejí s plánem na její záchranu, který je plný slunce, šťavnatých rajčat a wagnerovské hudby.
Kiruna – překrásný nový svět
Pod městem Kiruna na severu Švédska se kvůli těžbě železné rudy propadá země. Šest tisíc obyvatel se i se svými domovy, radnicí a kostelem musí z míst, kde prožili svůj život, přesunout o několik kilometrů dále.
Kolektiv
Během koncertu v bukurešťském klubu vypukne 30. října 2015 požár, který si vyžádá životy 64 lidí. Více než polovina obětí z celkového počtu však zemře až v nemocnicích. Jak se to mohlo stát?
Konfuciánský sen
V realitě rychle se měnící Číny se stále více lidí uchyluje k prastarému učení konfucianismu. Jednou z nich je i Čchao-jen, která doufá, že jí nauka pomůže zlepšit rodinný život a připravit lepší budoucnost pro malého syna.
Krotitel hadů
Šestnáctiletý Ali Khan má jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě. Živí se jako lovec jedovatých hadů. Každý lov je riskantní, bez něj by ale nedokázal uživit svou početnou rodinu.
Kruh
Kdo chce změnit svět, musí nejdříve začít u sebe. Dvanáct dospělých a šest dětí se snaží vytvořit společensky a ekologicky soběstačnou komunitu kdesi na okraji Estonska. Narazí ale na zásadní překážku. Na nevypočitatelnou lidskou povahu.
Labyrint
V Ázerbájdžánu vládne tuhá diktatura a dochází zde k potlačování základních lidských práv. Jak vypadá život bývalého politického vězně, který ze země raději odešel do exilu?
Led v ohni
Měnící se klima přináší celou řadu neblahých jevů, lze mu však čelit neméně pestrou škálou prostředků. Pokud ovšem lidstvo nepromarní čas, který vyprchává s každou kapkou tajícího ledu
Lekce lásky
Po mnoho let dělala Jola přesně to, co se od ní očekávalo. Vdala se a vychovala šest dětí. Teď nechává minulost za sebou a ve svých devětašedesáti začíná znovu žít.
Lepší profil
Sociální sítě se staly novou platformou showbyznysu. Fanoušci mají své hvězdy, hvězdy zase své manažery − a manažeři drží klíče ke splněným snům. Po jednom takovém se natahuje 16letý Austyn.
Letní vojna
Jasmína a Nikita (přezdívaný "Jestřáb") se těší na dvoutýdenní letní tábor. Každoročně ho pro ně a stovky dalších ukrajinských dětí připravuje krajně nacionalistický batalion Azov.
Loď Sea-Watch 3
Posádka lodi Sea-Watch 3 pod velením kapitánky Caroly Rackete zachránila více než čtyři desítky uprchlíků před utonutím ve Středozemním moři. Několik dní nato ale čelí nové bezútěšné situaci – evropské přístavy jim jeden po druhém odmítají povolení zakotvit.
Lovemobil
Na kraji silnice uprostřed setmělého lesa parkuje obytný vůz. Do dálky září barevná světýlka ve tvaru srdce a lákají projíždějící do speciálního privátu plného rozkoší, ale i nešťastných lidských osudů.
Machini
Kongo je největším světovým úložištěm kobaltu a lithia, dvou nezbytných složek elektrobaterií. Originální stop motion animovaný snímek připomíná, v jakých podmínkách žijí ti, kteří pro celý svět vyrábějí čistou energii.
Mai Khoi & The Dissidents
Vietnamská zpěvačka Mai Khoi se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni.
Malířka a zloděj
Dokumentární dvojportrét vykresluje podivuhodné přátelství, které se utváří mezi českou malířkou žijící v Oslu a norským trestancem usvědčeným z toho, že z galerie odcizil její obrazy.
Mám to v krvi
Desetiletý Dujuan hledá vlastní identitu mezi kulturou domorodých Austrálců, z níž pochází, a většinovou australskou společností, v jejímž systému vyrůstá.
Manželský pár
Love story mezi Sidsel a Christianem, kteří mají oba Downův syndrom, je příběhem obyčejného manželství, v němž je respekt a vzájemné porozumění nejdůležitějším pojítkem.
Matka
Pomm pracuje jako pečovatelka v malém soukromém domově pro nemocné s Alzheimerovou chorobou v thajském Čiang Mai. Maya zatím žije se svým manželem ve Švýcarsku, ale on i jeho dcery postupně dospívají k přesvědčení, že jí nejsou schopni zajistit potřebnou péči.
Měděné hory
Čeljabinská oblast je ohniskem ruského hutního průmyslu. Ten se však neúprosně podepisuje na životním prostředí i zdraví obyvatel a jeho důsledky místy přerůstají v ekologickou katastrofu.
Město plné smogu
Čína, dlouhodobě sužovaná smogem, vyhlásila válku „za obranu modrého nebe“. Ve městě Lang-fang poblíž Pekingu se v rámci ní schyluje k důležité bitvě.
Mezi odpady
„Žijeme v době plastové,“ podotýká hned na úvod jeden z protagonistů. Dokument na příkladu města Zlína ukazuje, co toto prohlášení v praxi vlastně znamená, a to zdaleka nejen pro tamní občany.
Mládenecký byt
V jednom bytě v Istanbulu žije společně sedm kurdských mužů. Každý si nese svůj vlastní příběh. Všichni ale sdílejí jeden pokoj, hádky ohledně mytí nádobí a touhu postavit se na vlastní nohy. O partnerském životě si v mládeneckém bytě mohou zatím nechat pouze zdát.
Mládí v Podněstří
Poetický film o skupině mladých lidí v Podněstří, jejichž dospívání a nejspíš i dospělou budoucnost formuje prostředí jejich rodného regionu, která čelí sociálním, politickým i ekonomickým problémům.
Močál
Jak to vypadá v odlehlé bažinaté části Rumunska, kde zní i zvuk motorky uklidňujícím dojmem? Atmosférický portrét místa čelícího vylidnění.
Mořský koník
Freddymu je třicet a touží se stát rodičem. Běžné přání se v jeho případě stává velkou výzvou. Je totiž transgender muž. Intimní příběh táty, který přivedl na svět svoje vlastní dítě.
Můj dopis těžařům
Papilou často navštěvuje svého otce, který žije v blízkosti nebezpečné ropné skvrny unikající z rafinérie firmy Shell. Ropná havárie už zabila jeho šestiletého bratra, a Papilou se proto rozhodne napsat těžařům odvážný dopis.
Mužský hlas (Pánský klub)
Dvacítka norských mužů středního věku se každý týden schází u piva, aby se pobavila a hlavně zazpívala. Dohromady totiž tvoří pěvecký sbor. Do jejich přátelství však náhle zasáhne nemoc jednoho z nich.
Národ jedináčků
Čínská politika jednoho dítěte zanechala jizvy, které se nezhojily ani po jejím zrušení v roce 2015. Nese si je téměř každá čínská rodina a některé z nich sahají i daleko za hranice země.
Naše malé Polsko
Dostat se na obor polská studia je v Japonsku prestižní záležitostí. Každý rok je přijato pouze patnáct studentů, kteří mají za úkol detailně se seznámit nejen s jazykem, ale i s odlišnou polskou kulturou a mentalitou.
Nejšťastnější muž na zemi
Finsko v poslední době proslulo coby země emancipovaných žen. Mezinárodně oceňovaný tvůrce Joonas Berghäll tento věhlas koriguje portrétem přepracovaných, zlomených, pijících a frustrovaných finských mužů.
Nepřekročitelná mez - nahlas pro Hambach
Obyvatelé německé uhelné pánve se stavějí proti těžbě, jež se má navzdory avizovanému odklonu od fosilních paliv dál rozšiřovat. V sázce je tamní příroda i jejich domovy. Kam až lze zajít v občanském odporu?
Ninosca
Uprostřed hor v Nikaragui se jedna žena rozhodne vzepřít osudu, který je do značné míry určován kulturou machismu.
Nomád ve městě
Hlavní město Mongolska v současnosti obývá jeden a půl milionu lidí, polovina populace celé země. Svůj sen o lepším životě si do něj přijíždí splnit i padesátiletý Tumurbátar.
Normalita
V čem tkví podstata mužství a ženství? Italská dokumentaristka Adele Tulli se odpověď pokouší hledat koláží výjevů a situací, v nichž vystupuje stereotypní chování mužů a žen dnešní Itálie.
Nový klub poslední naděje
Každý rok se tisíce lidí nakazí hepatitidou C. Účinný lék na smrtelně nebezpečnou chorobu sice už existuje, řada lidí si jej ale nemůže dovolit. Jedinou nadějí je pro ně nelegální obchod s generiky.
Oceány plastu
Potápění v moři a pozorování ryb, chobotnic a dalších divokých živočichů se jeví jako náramná zábava. Až do té doby než se o potápěčské brýle začnou zachytávat kusy igelitových tašek.
Ostatky po odyseji
Na cestě do Evropy se v moři utopily již tisíce migrantů. Dokument sleduje snahu o identifikaci anonymních ostatků i boj pozůstalých o získání těl svých blízkých k řádnému pohřbu.
Oživlé muzeum s Davidem Attenboroughem
Jak by vypadal svět, kdyby tu dodnes poletovali ptakoještěři a v lesích by číhali šavlozubí tygři? Novátorský projekt pro rozšířenou realitu (AR) za doprovodu hlasu Davida Attenborougha oživuje dávno vyhynulé druhy.
Paní F
V Nigérii jako by ženy ani nebyly součástí veřejného života. Aktivistka známá jako „Paní F“ pořádá workshopy a veřejná vystoupení, na nichž si ženy před svou komunitou snaží doslova vydupat potřebný respekt.
Párování
Rok v životě dvou mileniálů zachycený jejich vlastním pohledem vypovídá o zvycích této generace, seznamování přes mobilní aplikace, o podobě jejich vztahů, sexuálních touhách, ale i o strachu a úzkostech.
Pokrok v Údolí nevědomých
Bývalí zaměstnanci východoněmecké továrny se v jejím komplexu pouštějí do kulturní výměny se syrskými migranty, kteří tentýž objekt před časem poznali v jiném kontextu: našli zde dočasný azyl.
Poslední na světě
Poslední tři roky života „československého“ nosorožce Súdána, posledního samce svého druhu na světě, svědčí o paradoxu lidského upínání se k záchraně symbolu v situaci, která vyžaduje zásadnější změnu našeho chování vůči životu na planetě jako celku.
Poslední zpěv
Přímo v kauaiské džungli je prostřednictvím VR oživen zvukový záznam z roku 1985, kdy se badatel vydal hledat jednoho osamoceného opeřeného zpěváka jménem ʻōʻō.
Postiženi muzikou
V kapele The Tap Tap hrají a zpívají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem.
Pošpiněný sen: Kolumbijské území nikoho
Na světě lze najít hodně míst „zamrzlých“ v čase. Jedním z nich je kolumbijské území nespravované tamní vládou, kde téměř uprostřed džungle žije skromně a mimo civilizaci hned několik rodin i jedinců.
Pro Samu
Syrské město Aleppo se po letech obléhání proměnilo v město duchů. Odehrává se v něm dramatický příběh filmařky, která zachycuje průběh nekončícího konfliktu jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu.
Projížďky kolem hranic
Na světě lze najít hodně míst „zamrzlých“ v čase. Třeba tzv. nárazníkovou zónu OSN na Kypru, dělící ostrov na řeckou a tureckou půlku zdi. Pořádají se zde cyklovýlety zkoumající, kde leží naše skutečné hranice.
Prolomit ticho
Obnovit lesk stříbrného plátna v Súdánu se snaží čtyři filmoví nadšenci. Společnými silami zakládají filmový klub, aby ukázali, že i tahle kultura je součástí jejich země, ačkoli jí současný politický režim příliš nepřeje.
Provinční městečko E
Odkaz Velké vlastenecké války v Rusku stále silně rezonuje. Putinovská garnitura toho umně využívá, aby v maloměstě, jež se stalo symbolem vítězství nad fašismem, získávala v současné agresivní politice podporu obyvatel.
Psí láska
Dvanáct dní na překonání 1 200 kilometrů zasněženou pustinou. Takové jsou parametry závodu psích spřežení Finnmarksløpet, do nějž se opakovaně pouští česká chovatelka huskyů Jana Henychová.
Ptačí kluk
Dvanáctiletý Reshat žije v neutěšené krajině ropných polí Ázerbájdžánu. Když však zvedne zrak, vidí nad sebou volně kroužit nádherné ptáky, kteří míří k nebi, kam před rokem odešel i Reshatův milovaný otec.
Půlnoční rodina
Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. Při zachraňování životů se ocitají na hraně zákona i existenciální tísně.
Sdílení: Instagramová hvězda na rozcestí
Timovi je osmnáct a jeho účet na Instagramu sledují miliony uživatelů. Vtipné memy občas proloží vážnějšími příspěvky na téma depresí. Doufá, že pomůže lidem, kteří zrovna také řeší svůj coming out.
Si-mej
Sama bojuje s nevyléčitelnou nemocí, přesto má dost síly pomáhat ostatním. V Číně, která se pyšní ekonomickými úspěchy, avšak nemocné AIDS ostrakizuje.
Skutok sa stal
Pokud nemáte vyjasněnou minulost, může vás dostihnout v budoucnosti. Brutální mafiánské praktiky na slovenské politické scéně 90. let otevřely dveře událostem nedávným.
Sny Jaguárovy dcery
Surrealistický zážitek kombinuje dokumentární záběry a animace k vylíčení skutečných vzpomínek a snů imigrantky Mayi na její cestě z Guatemaly na sever Ameriky.
Spratci
Život pod dohledem uprostřed lesů ve Francii si vyzkouší tři puberťáci se sklonem k agresivitě a kriminálnímu chování. Speciální výchovný program jim má pomoci zařadit se zpátky do běžného života.
Sumercé
V kolumbijských horách se nachází unikátní ekosystém zvaný páramo, který poskytuje pitnou vodu většině obyvatel. Když se zde zkorumpovaná vláda rozhodne těžit uhlí, několik jedinců se postaví na odpor.
Svébytná půda
Komunita žijící v subarktické Kanadě na vlastní kůži denně zažívá, jak těžké může být obstarat nejzákladnější zemědělské produkty. Přes veškerou náročnost a projevující se environmentální změny si však chtějí uchovat svou svobodu a styl života.
Světové ekonomické fórum
Už půl století se nejvlivnější lidé planety sjíždějí na Světové ekonomické fórum v Davosu, jež jim skýtá jedinečnou platformu k řešení globálních problémů. Nakolik je tato příležitost využita?
Škola svádění
Příběhy tří žen navštěvujících kurzy v ruské škole svádění a vývoj jejich partnerského života poskytují obraz žen i mužů v současné ruské společnosti.
Šuk
Skupina Juck na sebe upozornila v roce 2013 virálním videem, v němž několik dívek předvádí svébytný tanec, jímž každá po svém dávají najevo svou ženskost. Krátký film na pomezí dokumentu a videoklipu nyní blíže představuje filozofii celého hnutí.
Tímhle vlakem jedu
Jízda nákladními vlaky jako nomádský životní styl, odmítavý postoj k současné společnosti nebo vymezení se vůči rodině. Na pozadí ubíhající krajiny dokument přináší portrét žen, které této (ne)závislosti plně propadly.
Tohle zlato není pro Kalsaku
Burkina Faso propadla zlaté horečce. Zahraniční firmy jí za svolení k těžbě nejcennějšího kovu slibují investice a blahobyt. Vesnice Kalsaka však už ví, jak krutě se ze zlatých snů procitá.
Tunel
Čínský projekt Jedno pásmo, jedna cesta (novodobá Hedvábná stezka) dorazil i do zapadlé gruzínské vesnice. Co s sebou vedle slibované prosperity a zlepšení životní úrovně přináší místní komunitě?
Utajený život prasat
Norští farmáři se pyšní proklamacemi o vysokém životním standardu svých zvířat, ale přesvědčit se o tom oficiálně není možné. Učitelka Norun Haugen se proto vydala na prasečí farmy se skrytou kamerou.
V síti
Nový dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka o tom, co se může stát mladým dívkám, když jsou ponechány napospas nekontrolovatelnému virtuálnímu světu.
V té vodě něco je
Kanadská herečka Ellen Page se vydává na cestu po své rodné provincii Nové Skotsko. Hlavním impulzem k cestě a vytvoření tohoto snímku se stala stejnojmenná kniha Ingrid Waldron, která upozorňuje na nový fenomén: environmentální rasismus.
V temných hlubinách: Mephisto
Veškerý podzemní prostor je zhruba dvakrát větší než rozměr oceánů. Až život na povrchu zanikne, možná to bude jediné místo pro život. Kdo ale dokáže přežít v temných hlubinách?
Válečný fotograf
Intimní portrét muže, který pětadvacet let fotografuje válku, avšak náhle musí čelit zcela nové výzvě. Život mu otevřel druhou frontu.
Válka umění
Mají Evropané čím umělecky obohatit Severokorejce? A oni je? Střet dvou pohledů na umění a jeho různých rolí ve společnosti.
Ve Venezuele už ne
Desítky lidí už přišly o život rukama venezuelských bezpečnostních složek, když protestovaly proti tamnímu režimu. Ti, co přežili, mohou jen doufat, že se neobětovali nadarmo.
Vězněni pro zisk
Mučení vězňů elektrošoky nebo nedobrovolné podávání utlumujících léků jsou jen jedny z důsledků privatizace jihoafrické věznice, které odhaluje nizozemský investigativní dokument.
Vítejte v Čečensku
Homosexualita v Čečensku znamená hanbu pro dotyčného i celou rodinu. Ti, kteří ze země uprchli, nyní mají možnost vyprávět svůj příběh.
Vylidněno
Vlastníci nemovitostí beze jména. Nemovitosti bez nájemníků. Města bez obyvatel. Proč se atraktivní města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít?
XY Chelsea
Pohled do života whistleblowerky Chelsea Manning, která se i po propuštění z vězení odmítá vzdát svého aktivismu a dál usiluje o vše, čemu věří.
Z očí do očí
Finská organizace pomáhá rodinám obětí násilných zločinů truchlit. Klíčovým bodem programu je však i setkání s člověkem, který smrt milované osoby zavinil.
Za každou stvůrou hledej člověka
V září roku 2017 došlo v Ázerbájdžánu k tvrdým policejním útokům na příslušníky LGBT komunity. Desítky osob byly zatčeny a následně mučeny a znásilňovány ve vězení.
Za mořem
Jak se zachováte, když nebudou klienti spokojeni s úklidem a začnou vás slovně i fyzicky napadat? Co uděláte, když vás budou chtít znásilnit? Tohle není kurz přežití, ale příprava filipínských služebných na jejich budoucí práci.
Za řekou Salwin
Skupina lékařů na thajsko-barmské hranici poskytuje zdravotní péči i v místech, kde státní infrastruktura prakticky neexistuje.
Za vší tou krví
V politicky nestabilním Hondurasu panuje neutěšená bezpečnostní situace. Extrémní kriminalita, vraždění a násilnosti jsou zde na denním pořádku.
Zakázané struny
Čtveřice afghánských imigrantů žijících v íránské metropoli sní svůj sen o tom, jak se stanou rockovými hvězdami. Nyní se před nimi objevuje velká výzva – první veřejný koncert.
Zaříkávačka
Meditativní portrét zaříkávačky, která na ukrajinsko-polské hranici kombinuje praxi křesťanství s tradicí pohanství a nechává promlouvat samotnou přírodu.
Zazpívej mi
Jaký dopad mohou mít digitální technologie na integritu prastaré duchovní tradice buddhismu? Časosběrný portrét mladého mnicha z kláštera v odlehlém koutě bhútánských hor nabízí k zamyšlení jedno z méně diskutovaných rizik digitální revoluce.
Zbytkové ženy
Neprovdané ženy okolo třicítky jsou v Číně označovány jako „šeng-nü“, zbytkové. Dokud si nenajdou manžela, jsou nuceny čelit nejen otevřenému pohrdání čínské vlády, ale také tíživým odsudkům společnosti i nejbližších příbuzných.
Země je modrá jako pomeranč
Společná tvorba vlastního filmu je pro matku a její děti způsobem, jak se vyrovnat s traumaty z války v ukrajinském Donbasu.
Země medu
Mezinárodně oceňovaný snímek o divoké včelařce Atidže nabízí nejen pohled na mizející řemeslo v dechberoucích sceneriích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace.
Zimní jezero
Emika a její bratranec Antti rádi společně jezdí pod stan, nejlépe v zimě. „Stačí ti dobrý stan, spacák a teplé oblečení,“ líčí jednoduchý recept originální záliby 13letá dívka.
Zpátky do ráje
Před více než 50 lety britská vláda pronajala Čagoské ostrovy Američanům na stavbu vojenské základny. Původní obyvatelé dodnes žijí v exilu.
Ztracené vzpomínky
Dojemný a tíživý portrét otce, který se vinou nastupující demence postupně proměňuje z aktivního farmáře v naštvaného a zmateného muže ztraceného ve vlastní hlavě, natáčí pro uchování vzpomínek jeho vlastní syn.
Ztracení a nalezení
Kamal Hussein pracuje v uprchlickém táboře v Bangladéši, kde našly úkryt statisíce perzekvovaných rohingských uprchlíků. Kamal sám za dramatických okolností kdysi z Barmy utekl a teď pomáhá rodinám, jež v rozlehlém táboře ztratily své děti.
Ztracený domov
Mladý slovenský režisér Juraj Mravec prožil rok v Iráku, v těsné blízkosti smrti a utrpení. Na základě této zkušenosti vznikl film o válce i mužském přátelství.
Žal žen
Hrdinky filmu pociťují vážné obavy o budoucnost lidstva a planety. Pořádají aktivistické akce v rámci české odnože hnutí Extinction Rebellion upozorňující na dopady globální environmentální krize.