Buďme k sobě ohleduplní

Jaká budou na podzimním Jednom světě v Českém Krumlově platit bezpečnostní opatření?

Milí diváci! Děkujeme, že si letos s sebou na Jeden svět v Českém Krumlově přinesete roušky. Prosíme, abyste je měli nasazené v sále během filmů, debat i doprovodného programu, a také ve všech dalších společných prostorách městského divadla. Věříme, že i pod rouškami poznáme...

Pražský festival začne v Kasárnách Karlín/One World in Prague is back at Karlín Barracks

Jeden svět 2020 je zpátky!

Ode dneška najdete na našem webu aktuální program a předprodej vstupenek na podzimní pokračování našeho festivalu.  Festivalové srdce začne tepat během intenzivního třídenního programu v areálu Kasárna Karlín od 11. do 13. září. Zde bude uvedeno 16 dokumentárních snímků,...

Václava Šnokhousová

Hlavní koordinátorka

dramaturg-ck

Milí diváci, máme radost, že jubilejní desátý Jeden svět v Českém Krumlově proběhne, byť v odloženém termínu. Už od začátku roku se těšíme na setkání s Vámi u filmů, debat a doprovodného programu, a protože se těšíme dlouho, těšíme se o to víc. I přes poslední poměrně deštivé léto je sucho v krajině, leitmotiv letošního ročníku, stále závažným a dlouhodobým problémem. Rozhodli jsme se mu věnovat panelovou debatu s místními odborníky, kteří...

Číst více

Václava Šnokhousová

Hlavní koordinátorka

dramaturg-ck

Milí diváci,

máme radost, že jubilejní desátý Jeden svět v Českém Krumlově proběhne, byť v odloženém termínu. Už od začátku roku se těšíme na setkání s Vámi u filmů, debat a doprovodného programu, a protože se těšíme dlouho, těšíme se o to víc.

I přes poslední poměrně deštivé léto je sucho v krajině, leitmotiv letošního ročníku, stále závažným a dlouhodobým problémem. Rozhodli jsme se mu věnovat panelovou debatu s místními odborníky, kteří se pokusí postihnout tento fenomén na Krumlovsku. Podobnou problematiku, jen na poli umění, pokrývá přednáška Pop v časech klimatických změn. Publicisté Miloš Hroch a Pavel Turek ji věnují ozvukům debat o stavu planety v populární hudbě, a to jak v písních, které lámou žebříčky hitparád, tak v těch z alternativní scény.

Tematicky jsou filmy vybrané pro krumlovské publikum mnohem pestřejší. Zachycují například osudy ukrajinské rodiny žijící ve válečné zóně u Donbasu (Země je modrá jako pomeranč), obdivuhodnou práci týmu rumunských investigativních novinářů při rozkrývání korupční sítě (Kolektiv) nebo mafiánské praktiky na slovenské politické scéně 90. let a jejich zneklidňující souvislost se současnými událostmi (Skutok sa stal). Filmy doplníme debatami s režiséry a odborníky.

Uvádíme také dva snímky s nominací na Oscara: Dokument Pro Samu je natočený filmařkou ze syrského Aleppa, která tento projekt zamýšlí jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru. Dotazy po filmu bude možné směřovat na Tomáše Kociána. Země medu (s dvěma oscarovými nominacemi) vypráví příběh včelařky z makedonských hor. Tento poetický a mnohovrstevnatý snímek ukazuje, co znamená žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout. Specifickou vizuální stránku tohoto filmu, stejně jako filmařské postupy, které přispěly k jeho úspěchu, podrobí analýze Jaroslav Kratochvíl.

Festival zahájíme ve čtvrtek 17. září v 17:00 velmi aktuálním dokumentem Vylidněno. Navštívíme v něm centra mnoha světových metropolí. V důsledku rostoucích cen nájmů a investičních kalkulací finančních skupin zejí byty v těchto městech prázdnotou. A radnice jen obtížně hledají způsob, jak tento celosvětový trend zvrátit. V sobotu večer pak na závěr promítneme film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap z Jedličkova ústavu.

Začátkem roku jsme si k desátým festivalovým narozeninám přáli, aby pršelo. Snad nebudeme příliš nenasytní, když toto přání rozšíříme: Kéž prší a kéž přijdete do divadla. Jak už jsme zmínili v úvodu, nemůžeme se dočkat!

Vendula, Tereza, Lucie, Filip a Filip

zavřít