Regionální porota

Postřehy Jany Dvořákové z regionální poroty

Když jsem se dozvěděla, že mě Krumlovští nominovali na regionálního porotce, byla jsem zaskočená. Když jsem byla zvolená, byla jsem překvapená. Dnes, když mám za sebou práci v porotě, chci poděkovat. Mohla jsem být u toho. A co především: mohla jsem přispět k tomu, aby si film,...

Jeden svět 2020 je s okamžitou platností přerušen / The One World 2020 is postponed until further notice

Festival Jeden svět 2020 je přerušen

V reakci na mimořádná opatření týkající se zamezení šíření koronaviru s okamžitou platností PŘERUŠUJEME FESTIVAL JEDEN SVĚT 2020. Rušíme veškeré projekce a doprovodné akce, odkládáme dopolední školní projekce a konání festivalu v regionech. Festival nekončí, budeme pokračovat...

Václava Šnokhousová

Hlavní koordinátorka

dramaturg-ck

Milí diváci, letošní příprava festivalu probíhá ve zvláště slavnostním naladění, protože se již podesáté smíme těšit na setkání s Vámi u filmů, debat a koncertů. Sucho v krajině, leitmotiv letošního ročníku, se stalo jedním z nejzávažnějších a nejdiskutovanějších témat současnosti. Rozhodli jsme se mu věnovat panelovou debatu s místními odborníky, kteří se pokusí postihnout tento fenomén na Krumlovsku. Podobnou problematiku, jen na poli umění,...

Číst více

Václava Šnokhousová

Hlavní koordinátorka

dramaturg-ck

Milí diváci,

letošní příprava festivalu probíhá ve zvláště slavnostním naladění, protože se již podesáté smíme těšit na setkání s Vámi u filmů, debat a koncertů.

Sucho v krajině, leitmotiv letošního ročníku, se stalo jedním z nejzávažnějších a nejdiskutovanějších témat současnosti. Rozhodli jsme se mu věnovat panelovou debatu s místními odborníky, kteří se pokusí postihnout tento fenomén na Krumlovsku. Podobnou problematiku, jen na poli umění, pokrývá přednáška Pop v časech klimatických změn. Publicisté Miloš Hroch a Pavel Turek ji věnují ozvukům debat o stavu planety v populární hudbě, a to jak v písních, které lámou žebříčky hitparád, tak v těch z alternativní scény.

Tematicky jsou filmy vybrané pro krumlovské publikum mnohem pestřejší.  Zachycují například osudy ukrajinské rodiny žijící ve válečné zóně u Donbasu (Země je modrá jako pomeranč), obdivuhodnou práci týmu rumunských investigativních novinářů při rozkrývání korupční sítě (Kolektiv) nebo mafiánské praktiky na slovenské politické scéně 90. let a jejich zneklidňující souvislost se současnými událostmi (Skutok sa stal). Filmy doplníme skypovými debatami s režisérkami, k filmu Kolektiv promluví rumunistka.

Uvádíme také dva snímky s nominací na Oscara: Dokument Pro Samu je natočený filmařkou ze syrského Aleppa, která tento projekt zamýšlí jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru. Dotazy po filmu bude možné směřovat na Naďu Aliovou. Země medu (s dvěma oscarovými nominacemi) vypráví příběh včelařky z makedonských hor. Tento poetický a mnohovrstevnatý snímek ukazuje, co znamená žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout. Specifickou vizuální stránku tohoto filmu, stejně jako filmařské postupy, které přispěly k jeho úspěchu, podrobí analýze Jaroslav Kratochvíl.

Festival zahájíme ve čtvrtek 12. března v 17:00 kanadským dokumentem V té vodě něco je o důsledcích znečišťování životního prostředí, které stále v první řadě dopadají na původní obyvatele této země.  V sobotu večer pak na závěr promítneme film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap z Jedličkova ústavu. Po filmu se můžete těšit na dva protagonisty – kapelníka Šimona Ornesta a moderátora Ladislava Angeloviče.

K desátým narozeninám festivalu si dovolíme vznést jedno přání: Kéž by pršelo! Především kvůli dostatku jarní závlahy a zachování hydrologické rovnováhy v krajině. A trochu také proto, že tak budeme mít větší šanci potkat se s Vámi v divadle.

Brzy na viděnou!

zavřít