Odloženo!

Festival Jeden svět Brno se odkládá

V reakci na mimořádná opatření týkající se zamezení šíření koronaviru s okamžitou platností ODKLÁDÁME FESTIVAL JEDEN SVĚT 2020 V BRNĚ. Rušíme veškeré projekce a doprovodné akce, odkládáme dopolední školní projekce. Festival nekončí, budeme pokračovat „Až naprší...

Jeden svět 2020 je s okamžitou platností přerušen / The One World 2020 is postponed until further notice

Festival Jeden svět 2020 je přerušen

V reakci na mimořádná opatření týkající se zamezení šíření koronaviru s okamžitou platností PŘERUŠUJEME FESTIVAL JEDEN SVĚT 2020. Rušíme veškeré projekce a doprovodné akce, odkládáme dopolední školní projekce a konání festivalu v regionech. Festival nekončí, budeme pokračovat...

Dan Petrucha

Hlavní koordinátor

5645_dan-petrucha

Milé divačky, milí diváci, i letos pro vás tým téměř stovky dobrovolníků připravil pestrou přehlídku více než padesáti dokumentárních filmů, desítky debat s hosty a zajímavý doprovodný program.  Hlavním tématem letošního ročníku je globální změna klimatu a její projevy na lokální úrovni - bleskové povodně a staleté vody na jedné straně a vysychající studny, úbytek včelstev a umírající lesy na straně druhé. V dětství jsme říkávali “až...

Číst více

Dan Petrucha

Hlavní koordinátor

5645_dan-petrucha

Milé divačky, milí diváci,

i letos pro vás tým téměř stovky dobrovolníků připravil pestrou přehlídku více než padesáti dokumentárních filmů, desítky debat s hosty a zajímavý doprovodný program. 

Hlavním tématem letošního ročníku je globální změna klimatu a její projevy na lokální úrovni - bleskové povodně a staleté vody na jedné straně a vysychající studny, úbytek včelstev a umírající lesy na straně druhé.

V dětství jsme říkávali “až naprší a uschne”, když jsme chtěli dát najevo, že něco nehodláme udělat. Dospělí se nás snažili přimět k zodpovědnému přístupu. Nyní se role otáčejí - je to právě nejmladší generace, která po celém světě apeluje na ty, kteří jsou u moci, aby přestali prosazovat své krátkodobé zájmy na úkor budoucích generací.

Nenechte si proto ujít poetický snímek Země medu (Honeyland) o chovatelce divokých včel z Makedonie, která žije v souladu s přírodou  (dvě nominace na Oscara), film V té vodě něco je (There's Something in the Water) o důsledcích znečišťování životního prostředí v Kanadě, který dopadá v prvé řadě na původní obyvatele (environmentální rasismus), nebo nový dokument Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři, který sleduje problémy životního prostředí vtipným okem mimozemské sondy.

Festival ale zahájíme z jiného soudku. Večer na téma zdraví uvede snímek Autoportrét - intimní výprava do života dívky, která si přeje, aby si ji svět pamatoval jako významnou fotografku, nikoli jako oběť poruchy příjmu potravy. Hosté zahájení budou mít možnost zapsat se do registru dárců kostní dřeně a z účastníků kampaně Daruj krev s jedním světem vylosujeme šťastné výherce festivalových akreditací.

Můj osobní tip je snímek Postižení muzikou, který vás nechá nahlédnout do života členů kapely TapTap a jejich často svérázného humoru.

Opět se snažíme festival otevřít úplně všem. Po dvou letech se vracíme do kina Art, které je nově bezbariérové, v kině Scala bude indukční smyčka. Nabízíme projekce s audiopopisem pro krátkozraké a nevidomé, stejně jako popisné či barevné titulky pro neslyšící. Zahájení a tři další debaty budeme tlumočit do českého znakového jazyka. Neopomíjíme ani rodiče a děti nebo seniory, pro které jsme vytipovali vhodné filmy.

Nečekejte tedy, až jednou nenaprší a všechno uschne. Vydejte se 20. – 27. března 2020 do kino Scala, kina Art, klubu Leitnerova a Buranteatru.

Brzy na viděnou!

zavřít