Vím, že tam jsi

I Know You Are There
Thom Vander Beken
Belgium, Netherlands | 2017 | 86 min.


Kategorie: Mezinárodní soutěž

Jazyk: Francouzsky

Titulky: Anglické, České

Quentin se už roky nachází mezi životem a smrtí bez vyhlídek na zlepšení. Protože lidé ve stavu minimálního vědomí vnímají pozitivní emoce okolí, jeho rodina nepřestává s každodenní péčí.

Otevřenýma očima sleduje své blízké, někdy se objeví i náznak úsměvu, nikdy ale neodpoví. Není schopen chůze, je trvale upoután na lůžko a vyžaduje nepřetržitou péči. „Kéž bychom věděli, co chceš,“ povzdechne si jeho matka, skloní oči a láskyplně přikryje svého dospělého syna. Deset let uplynulo od autonehody, po které její syn Quentin upadl na tři týdny do kómatu a potom procitl do stavu minimálního vědomí. Na specializovaném pracovišti zkoumají jeho mozkové funkce největší odborníci v oblasti neurologie, zatímco jeho blízcí mají na srdci jedinou otázku: takhle už to bude napořád?

 

Odchod nejbližších patří mezi nejsmutnější události, které člověka v životě potkávají. Film Vím, že tam jsi citlivě zprostředkovává osudy rodiny, jejíž člen je už několik let ve stavu minimálního vědomí. Česká organizace Cesta domů v podobných případech poskytuje poradenství a aktivní pomoc. Obrátit se na ni můžete i po smrti blízkého. Činnost Cesty domů můžete podpořit jak finančně, tak vlastní prací – staňte se dobrovolníkem!

Thom Vander Beken

Filmografie
2017 - Vím, že tam jsi
2009 - Martin’s Journey
2008 - Lost In Transition
2004 - Alice

Sales

Tomas Leyers
Minds Meet
e-mail: tomas@mindsmeet.be

Projekce

07. 03. 20:45 Světozor - malý sál Debata Vstupenky
08. 03. 18:00 Kino 35 Česká premiéra Debata Vstupenky
12. 03. 20:00 Atlas - malý sál Vstupenky

Další filmy z tematické kategorie Mezinárodní soutěž

Alicia

Alicia

Během tří let se 9letá Alicia změnila. Nejprve byla jen smutná, pak vzpurná a nakonec i agresivní. Co se stane s dětskou duší, která mnoho let marně prahne po lásce a domově?

Odcházení

Odcházení

"Něžné a tiše dojemné. Odcházení je jako haiku," píší New York Times. Intenzivní práce s lidmi se sebevražednými myšlenkami přivádí zenbuddhistického mnicha k uvědomění, jakou cenu má jeho vlastní život.

Osamělý boj Thomase Reida

Osamělý boj Thomase Reida

Půda, na níž jeho rodina hospodaří více než sto let, má pro irského farmáře Thomase Reida větší hodnotu než jakákoliv suma peněz, za kterou se od něj snaží pozemek vykoupit nadnárodní korporace. A nevzdá se, ani když se proti němu postaví úřady.

Paní přístavu

Paní přístavu

Rázná Číňanka Suzanna Chen přišla do Řecka počátkem 90. let. Její cesta nebyla jednoduchá. Nyní za migrační krize poskytuje pomoc dalším lidem přicházejícím do Evropy.

Rok naděje

Rok naděje

Filipínským klukům, kteří spí na rušných manilských ulicích na rozložených kartonových krabicích, je pouhých třináct nebo čtrnáct let. Přesto už mají za sebou děsivou minulost.

Vím, že tam jsi

Vím, že tam jsi

Quentin se už roky nachází mezi životem a smrtí bez vyhlídek na zlepšení. Protože lidé ve stavu minimálního vědomí vnímají pozitivní emoce okolí, jeho rodina nepřestává s každodenní péčí.

Vyhnaní

Vyhnaní

Lidé, kteří se vydali přes Mexiko do Spojených států či Kanady za lepšími podmínkami k životu, mají jen malou šanci na úspěch a riskují nepředstavitelné útrapy. Přesto volí raději tuto možnost než jistotu útisku ve svých domovských zemích.

Vzdálený štěkot psů

Vzdálený štěkot psů

Desetiletý Oleh vyrůstá ve vesnici Hnutove na východě Ukrajiny, jen pár stovek metrů od frontové linie. Nedávno přišel o matku a žije jen s babičkou a mladším bratrancem Jurikem.

Za hranicemi možností

Za hranicemi možností

„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze.