Poslední v Aleppu

Last Men in Aleppo
Feras Fayyad
Denmark, Syria | 2017 | 104 min.


Kategorie: Cesty ke svobodě

Jazyk: Arabsky

Titulky: Anglické, České

Syrský režisér Feras Fayyad zachytil každodenní úsilí, se kterým se dobrovolníci ze skupiny Bílé přilby vrhají do ostřelovaných čtvrtí měst, aby v troskách pátrali po známkách života.

Sýrie se již osm let zmítá v občanské válce. Města se proměnila v ruiny, miliony obyvatel jsou na útěku. Lidem, kteří uvázli ve válečné zóně, pomáhají také dobrovolní záchranáři z organizace Syrská civilní obrana, známější pod názvem Bílé přilby. Tito dobrovolní záchranáři se nacházejí v začarovaném kruhu – po bombových náletech co nejrychleji vyrážejí k zoufalé záchranné akci, po níž přicházejí chvíle odpočinku vyplněné hovory o budoucnosti a čekáním na další nálet. Snímek sleduje tři dobrovolníky, Chálida, Subhího a Mahm'úda, lapené ve věčném dilematu – utéct a zachránit tím sebe a vlastní rodinu, či zůstat a pomáhat ostatním? Snímek vyhrál hlavní cenu poroty na festivalu Sundance v roce 2017 a je nominován na Oscara.

 

Poslední v Aleppu, jeden z nejsilnějších filmů letošního programu, přináší svědectví z místa, kde prostor pro mezinárodní pomoc není skoro žádný. Proto je třeba podpořit Bílé přilby, lokální organizaci dobrovolníků, kteří nasazují vlastní životy při záchraně obyvatel města po bombových útocích. Na jejich činnost můžete přispět finančním darem, ze kterého se nakoupí nové vybavení, případně podepište prohlášení Bílých přileb určené Radě bezpečnosti OSN. V Sýrii pomáhá i Člověk v tísni, který zřídil speciální sbírku SOS Sýrie a Irák.

Feras Fayyad

Filmografie
2017 - Poslední v Aleppu
2016 - My Escape
2014 - Behind the White Color
2012 - On the Other Side

Sales

Kim Christiansen
DR international sales
e-mail: drsalaes@dr.dk

Projekce

07. 03. 15:30 Světozor - velký sál Debata Vstupenky
10. 03. 20:30 Lucerna - velký sál Debata Vstupenky
11. 03. 20:45 Světozor - malý sál Debata Vstupenky

Další filmy z tematické kategorie Cesty ke svobodě

Démoni v ráji

Démoni v ráji

Srí Lanka 1983. Pětiletý chlapec ve vlaku prchá před vyvražďováním tamilské menšiny na sever ostrova. O tři dekády později se jako filmař vydá na stejnou cestu.

Dlouhá sezóna

Dlouhá sezóna

V provizorních podmínkách libanonského tábora Khiara žije velký počet syrských uprchlíků z města Rakka ovládaného tzv. Islámským státem. Nový film Leonarda Retela Helmricha ukazuje jejich běžný život se vším, co přináší.

Kambodžské jaro

Kambodžské jaro

Kambodžské protesty v hlavním městě Phnompenh odhalují nejen systémové neduhy nově nabyté demokracie, ale také různorodost lidských pohnutek, které vedou jedince k občanskému aktivismu.

Máma plukovnice

Máma plukovnice

S baretem místo helmy a kabelkou místo štítu stojí konžská policistka Honorine Munyole vždy na straně bezbranných a utlačovaných. Pro mnoho žen a dětí je jediným světlem v jinak se rozpadající zemi.

Míříme stejným směrem

Míříme stejným směrem

Všichni chceme jít za štěstím. V Kyrgyzstánu, nejchudší zemi bývalého Sovětského svazu, to není právě jednoduché. Uprostřed zkorumpovaného systému, v němž zákony slouží jen některým, se otec i syn snaží naplnit své sny o důstojném životě.

Moldavský zázrak

Moldavský zázrak

Hans Bjørn Bakketeig změnil asi 10 tisícům lidí z Moldavska život. Změřil jim zrak, zjistil, že špatně vidí, a předepsal jim brýle. Jednoduché? Ne v zemi, kde je Hans jediným optometristou.

Poslední v Aleppu

Poslední v Aleppu

Syrský režisér Feras Fayyad zachytil každodenní úsilí, se kterým se dobrovolníci ze skupiny Bílé přilby vrhají do ostřelovaných čtvrtí měst, aby v troskách pátrali po známkách života.

Rudá duše

Rudá duše

Na konci osmdesátých let považovalo Stalina za velkého člověka a hrdinu 8 procent Rusů. Podle aktuálních průzkumů dnes toto číslo činí 52 procent. Co dnešní Rusové na Stalinově éře obdivují a co o ní nechtějí vědět?